Pravosudna baza jug iznela svoje predloge u vezi sa Nacrtom izmena ZKP



Pravosudna baza jug učestvovala je u javnoj raspravi o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika (KZ) i Nacrta zakon i dopuna Zakona o krivičnom postupku (ZKP) koja je održana u organizaciji Ministarstva pravde 9. oktobra, 2024. godine u Nišu u prostorijama Višeg suda.

Pored članova Radne grupe Ministarstva pravde, koja je sačinila predložene izmene, na okruglom stolu su, između ostalog, prisustvovali sudije, tužioci i predstavnici civilnog društva.



Učešće su uzeli i predstavnici Pravosudne baze jug (PBJ) – javni tužilac Andrija Ivić i advokat iz Niša Miodrag Petković. (Andrija i Miodrag su članovi stručnog tima PBJ predvođenog Ivanom Ilićem, vanrednim profesorom na katedri za krivičnopravne nauke Pravnog fakultetu u Nišu. Član tima je i Mihajlo Čolak, koordinator PBJ).  

Članovi tima Pravosudne baze jug su u prethodnih godinu dana radili na predlozima izmena i dopuna ZKP-a, te su ih svojevremeno i dostavi Radnoj grupi Ministarstva pravde, kroz mehanizam Nacionalnog konventa o EU.



Iz Pravosudne baze jug smatraju da je niz predloženih izmena ZKP dobar.

Pročitajte još i ovo: Čolak za „Danas“- Masovne tužbe i izveštaj Evropske komisije za 2023.

Neke su izmene na tragu naših predloga, te će poboljšati položaj okrivljenog, oštećenog i efikasnost samog krivičnog postupka. Sa druge strane, smatramo da bi još neke odredbe trebalo izmeniti u ZKP-u, te su naši predstavnici na pomenutom javnom događaju o tome obavestili učesnike – stoji u kratkom saopštenju na sajtu Pravosudne baze jug.

Pravosudna baza jug iznela je svoje predloge:

  1. Pravosudna policija i istražni centri – Predvideti osnivanje istražnih centara i pravosudne policije, koja bi bila direktno subordinirana Javnom tužilaštvu. 
  2. Privilegovani svedoci – Sprečiti zloupotrebu prava na izostanak svedočenja privilegovanih svedoka. Ograničiti pozivanje oštećenog na mogućnost da uskrati davanje iskaza u svojstvu privilegovanog svedoka na prvo ispitivanje. 
  3. Dostavljanje pismena – Izmeniti pravila o dostavljanju pismena okrivljenom, korišćenjem elektronskih sredstava komunikacije (eventualno, uz prethodnu saglasnost okrivljenog). 
  4. Odbrana siromašnog – Zadržati staro rešenje, radi sprečavanja zloupotreba prava od strane okrivljenog i prevaljivanja troškova odbrane na javno tužilaštvo i sud. 
  5. O rešenju o sprovođenju istrage i rešenju o odbačaju KP, treba da odlučuje jedan organ (ili neposredno više javno tužilaštvo, ili sud). 

Iz Pravosudne baze jug smatraju da je „period namenjen javnoj raspravi prekratak“ i napominju da je Radna grupa na tekstovima nacrta radila tri godine.

Iako smo se u našoj analizi bavili isključivo ZKP, pribojavamo se da celokupan proces javnih rasprava postoji više pro forme radi.Ipak, nastavićemo da učestvujemo u javnoj raspravi, te ćemo prisustvovati i na okruglim stolovima u Kragujevcu i Beogradu i iznova podneti Ministarstvu pravde naše zvanične predloge za izmenu ZKP – stoji u kratkom saopštenju na sajtu PBJ-a.

Pročitajte još i ovo: Dr Ivan Ilić – Situacija u pravosuđu nije katastrofna, ali je daleko od idealne

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar