Nedostatak tužilaca ugrožava rad sudova



Kadrovsku strukturu sudova i tužilaštava u tri opštine, Bujanovcu, Preševu i Medveđi, čine, prema rečima čelnih osoba pravosudnih organa, sposobne, stručne i iznad svega iskusne sudije koje uspešno rešavaju veliki broj predmeta i odgovaraju na sve zahteve koji građani postavljaju pred sud. Problem predstavlja nedostatak javnih tužilaca, sudijskih pripravnika i pomoćnika, zapisničara i upisničara koji bi poboljšali kvalitet rada u sudu kako bi se postigla potpuna ažurnost u radu.

Bojan Milenković, predsednik Osnovnog suda u Bujanovcu, kaže da u ovoj instituciji radi 11 sudija, od toga osam sudija srpske nacionalnosti i tri Albanca.



– Imamo sedam sudija koji putuju i postoji potreba za povećanjem broja zaposlenih u odnosu na broj predmeta koji pristižu. Sama nacionalnost sudije je nebitna, a i te kako su bitni drugi elementi u kadrovskoj strukturi sudija, kao što su sposobnost, dostojnost i posebno kvalitet u radu – napominje Milenković.

Osnovno javno tužilaštvo u Vranju nadležno je za dve opštine, Bujanovac i Preševo, zbog čega Milica Petković, vršilac funkcije Osnovnog javnog tužioca u Vranju, objašnjava kakva je kadrovska struktura tužilaštva u Vranju – Odeljenja u Bujanovcu.

– Imamo četiri zamenika javnog tužioca od kojih je jedan zamenik albanske nacionalnosti koji putuje iz Preševa. U toku 2016. godine, jedan zamenik albanske nacionalnosti je razrešen javnotužilačke funkcije na lični zahtev zbog izbora na funkciju javnog tužioca u Prištini. Zaposlen je jedan zapisničar albanske nacionalnosti i dva daktilografa od kojih je jedan Albanac koji putuje iz Preševa. Iz Preševa putuju i dva tužilačka saradnika albanske nacionalnosti, s tim što je jedan tužilački saradnik angažovan preko Pravosudne akademije – napominje Petkovićeva.

U Osnovnom javnom tužilaštvu u Vranju, navodi ona, od petoro zamenika javnog tužioca, jedan zamenik je Albanac koji putuje iz Bujanovca.

– Radi postizanja potpune ažurnosti u radu, neophodno je broj nosilaca javnotužilačke funkcije povećati za još jednog zamenika javnog tužioca. Nedostaju i državni službenici, odnosno, postoji potreba za sistematizovanjem i prijemom još jednog upisničara i jednog zapisničara. Po postojećoj kadrovskoj strukturi, od petoro zaposlenih državnih službenika, troje službenika su albanske nacionalnosti – kaže Petkovićeva.

Burhanedin Šaipi, predsednik Prekršajnog suda u Preševu, kaže da je ovaj sud smešten na trećem spratu zgrade suda u kojoj su tri sprata prazna gde su pre formiranja mreže sudova bili smešteni opštinski sud i tužilaštvo.

– U Prekršajnom sudu u Preševu rade 19 radnika, troje sudija i 16 radnika. Što se tiče kadrovske strukture, ista zadovoljava potrebe rada ovog suda. U odnosu na broj predmeta koji imamo trenutno, broj sudija je dovoljan. Po pitanju sudija koji putuju, takvih nemamo jer su svi troje sa prebivalištem u Preševu – kaže Šaipi.

Jedino, napominje, manjkavo u ovom sudu je to što nema nijednu sudnicu kako bi se stranke saslušale na profesionalnom nivou.

– Stranke se saslušavaju po kancelarijama, a iste već postoje. Kako bi se poboljšao kvalitet rada u sudu, potrebni su nam sudijski pripravnici ili sudijski pomoćnici, dok tužioca nemamo. Kada je urađena mreža sudova, povećao se broj radnika zbog čega nam nedostaje inventar. Ovaj koji imamo je star i zato su nam potrebni stolovi i stolice za poboljšanje rada ovog suda – ističe Šaipi.

Sudija Snežana Radojević koja je na čelu Odeljenja Prekršajnog suda u Medveđi, kaže da su sa reformom pravosuđa koja je urađena 2009. godine a primenjena od početka 2010. godine, sudovi i tužilaštva ravnomerno opterećeni.

– To znači da je okrivljenima u svojim mestima prebivališta dostupan sud, a sudije putuju od mesta do mesta ukoliko u sudu, odnosno, odeljenju suda u koji su raspoređeni, nema dovoljno priliva predmeta. Opštine Bujanovac, Preševo i Medveđa su u istoj situaciji koju sam napred opisala, s tim što u Medveđi postoji problem vezan za dežurstvo sudije u našem odeljenju. “Skraćeni postupak” za lica koja učine prekršaj na teritoriji opštine Medveđa, vodi se u sedištu suda u Leskovcu, za razliku od Prekršajnog suda u Preševu i u Bujanovcu gde imaju dežurstvo sudije i u odeljenju – objašnjava Radojevićeva.

Što se tiče kadrovske strukture Prekršajnog suda u Leskovcu, a Odeljenja suda u Medveđi, prema njenim rečima, ukupno je pet zaposlenih.

– U Medveđi, od pravosudnih organa postoji jedino Odeljenje Prekršajnog suda u Leskovcu u kome radim ja kao sudija i još četiri zaposlena, od kojih je jedan prevodilac, odnosno, tumač za albanski jezik i tri administrativna radnika. Osnovni sud u Leskovcu nema svoju sudsku jedinicu na teritoriji opštine Medveđa, niti ima čak sudeći dan na teritoriji ove opštine, iako je on osnovan za teritoriju opštine Medveđa, Lebane i Bojnik, pa je u tom delu moguće obezbediti bar jedan sudeći dan na teritoriji opštine Medveđa i sud učiniti dostupnijim građanima ove opštine – napominje Radojevićeva.

Opština Medveđa, kako kaže, nema javnog beležnika, već koristi usluge Aleksandra Islamovića, javnog beležnika koji je imenovan za teritoriju opštine Lebane i obavlja poslove iz svoje nadležnosti za teritoriju opština Medveđa, Lebane i Bojnik.

– Napominjem da je na teritoriji opštine Medveđa do 01. januara 2010. godine postojao samostalni Opštinski organ za prekršaje sa sedištem u Medveđi gde sam ja bila starešina tog organa do tada, a od tada, reformom koju sam pohvalila, postali smo samo Odeljenje Prekršajnog suda u Leskovcu zbog smanjenog priliva broja predmeta koji je prouzrokovan smanjenjem broja stanovnika opštine Medveđa – opisuje sudija Snežana Radojević celokupno pravosuđe na teritoriji opštine Medveđa.

Sudija Dragan Stanković nalazi se na čelu Prekršajnog suda u Vranju, pravosudnog organa koji je nadležan za opštinu Bujanovac.

– Kadrovska struktura Prekršajnog suda u Vranju uređena je u skladu sa zakonima i pravilnicima. A, u Odeljenju suda u Bujanovcu raspoređeno je dvoje sudija, od kojih jedan putuje – saopštili su iz sudske uprave Prekršajnog suda u Vranju.

J. Ristić

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar