Efikasnost na nivou, fale sudovi



Bujanovac, Preševo i Medveđa, tri nacionalno mešovite opštine koje skupa, po proceni broja stanovnika iz jula 2015. godine imaju 75.342 stanovnika, reformom pravosuđa iz 2010. godine dobile su samo tri pravosudne institucije: Bujanovac Opštinski sud, Preševo Prekršajni sud i Medveđa Odeljenje Prekršajnog suda.

Posle ovakve „podele pravde“, aktuelni predsednik opštine Bujanovac Šaip Kamberi rekao je da je nedostatak političke volje glavni je razlog spore integracije Albanaca u državne organe i institucije od završetka oružanih sukoba u regionu 2001. godine do danas i to potkrepio primerom iz pravosuđa.



– U opštini Preševo ne postoji nijedan sud osim prekršajnog, pa su građani prinuđeni da po pravdu odlaze u 30 kilometara udaljeni Bujanovac, ili u centar okruga Vranje koje je udaljeno 50 kilometara od Preševa. Oni moraju da putuju tamo čak i da bi dobili najobičniju sudsku overu ili dokument – kaže Kamberi.

On ističe da je zbog nesprovođenja Zakona o zvaničnoj upotrebi maternjeg jezika i nedovoljnog broja sudijskih službenika iz redova albanske zajednice, Albancima uskraćeno pravo na pošteno i fer suđenje na maternjem jeziku, što je jedan od razloga što nemaju poverenje u državu i njene institucije.

Predsednik Osnovnog suda u Bujanovcu Bojan Milenković kaže da osam sudija Srba i tri Albanca, zahvaljujući dobroj organizaciji posla, uspevaju da odgovore na sve zahteve koja građani postavljaju pred taj sud i to potkrepljuje konkretnim podatkom.

Za ukupan broj rešenih predmeta u odnosu na prethodnu godinu, u kategoriji preko 120 sudova u Srbiji, Osnovnom sudu u Bujanovcu pripala je treća nagrada. Ovo priznanje nam je dodelio je Visoki savet sudstva na godišnjem savetovanju srpskog pravosuđa u Vrnjačkoj Banji, oktobra ove godine – precizira Milenković, koji je na čelu ove institucije od juna 2014. godine.

On dodaje da su ispred bujanovačkih sudija samo njihove kolege iz Privrednog suda u Beogradu i Osnovnog u Lazarevcu.

– Mi trenutno imamo 8.582 predmeta po svim materijama. Međutim, ono što sa zadovoljstvom mogu da istaknem jeste podatak da mi nemamo nijedan predmet stariji od pet godina – navodi Milenković i podseća da u srpskom pravosuđu danas ima mnogo sudova u kojima se neki predmeti primljeni pre 10, 15 i 20 godina.

Sagovornik dodaje i da je Osnovni sud u Bujanovcu prvi u Pčinjskom okrugu uveo „elektronsku tablu“, koja strankama i zaposlenima pokazuje iz minuta u minut sve sudske rasprave, prostorije, sudije i druge relevantne podatke.

Posle Reforme pravosuđa 2010. godine, najveću prašinu u Srbiji podigli su predstavnici lokalne samouprave i lideri albanskih partija u Preševu. Tadašnji poslanik u Skupštini Srbije Riza Halimi i predsednik opštine Ragmi Mustafa skoro da nisu birali reči u žestokom obračunu sa predstavnicima sudskih i političkih institucija u Srbiji.

– To što se trenutno radi u pravosuđu je van pameti. Apsolutno ne shvatam zakonodavce koji su izglasali ukidanje suda u Preševu, što će dovesti do toga da mi svoje prava branimo protestima – najavljivao je Riza Halimi.

No, od svih sudskih institucija Preševu je ostao samo Prekršajni sud.

Na njegovom čelu je danas iskusni dugogodišnji sudija Burhanedin Šaipi (1958), koji kaže da je ta institucija zatrpana predmetima, ali da troje sudija, odnosno 19 zaposlenih uspevaju da odgovore na većinu zadataka.

– Mi u Prekršajnom sudu u Preševu trenutno imamo ukupno 1.075 predmeta u radu. Tu su predmeti koji su primljeni od 1. januara do 30 septembra 2017, kao i 313 onih koji su preneti iz 2016. godine. Činjenica da smo od početka godine do sada rešili 809 predmeta najbolje govori o radu suda – kaže Šaipi.

Sudija dodaje da nije nimalo lako raditi u jednoj sredini koja je višenacionalna i ekstremno nerazvijena, ali da su standardi tu da se poštuju, kao i zahtevi na evropskom putu Srbije.

Na čelu Odeljenja Prekršajnog suda u Medveđi je iskusni sudija Snežana Radojević. Kaže da posla ima preko glave i da joj je žao što njena petočlana ekipa nije uvek adekvatno nagrađena. Dodaje da institucija na čijem je čelu za sada nema problema ni sa efikasnošću, ni sa transparentnošću.

– Verujte mi da radimo kao rudari. Posla je preko glave, jer mi ne možemo da utičemo na broj predmeta, ali možemo i moramo na broj rešenih. A koliko je i jednih i drugih, to u ovom trenutku znaju samo u pisarnici Prekršajnog suda u Leskovcu – kaže Radojevićeva.

A u Leskovcu samo reči hvale na o kolegama u Medveđi. Šef Pisarnice Zlatko Kenić najpre kaže da je na adresu Prekršajnog suda u Medveđi od 1. januara do 30. septembra, dakle za devet meseci ove godine, stiglo 925 predmeta, od kojih su 633 rešena.

– Činjenica da Odeljenje u Medveđi ima samo 292 nerešena predmeta govori da je reč o ekipi koja dosta uspešno radi svoj posao – konstatuje Kenić.

Dodajmo na kraju da je Odeljenje Prekršajnog suda u Medveđi otvoreno 1. januara 2010. godine, u postupku reforme srpskog pravosuđa.

R. Irić

PROCENA BROJA STANOVNIKA

Kako su Albanci, na inicijativu svojih političkih lidera, bojkotovali popis stanovništva u Srbiji marta 2011. godine, juna 2015. urađena je procena broja stanovnika u ove tri opštine. Na osnovu proverenih međunarodnih standarda, procenu su zajedno uradili stručnjaci OEBS, ambasada SAD i Velike Britanije i Republičkog zavoda za statistiku. Po toj proceni, marta 2011. godine opština Bujanovac imala je 38.300, Preševo 29.600, a Medveđa 7.442 stanovnika. Nacionalna pripadnost izgledala je ovako:

………………………………………………………………………

STANOVNICI BUJ. PRE. MED. UKUPNO

………………………………………………………………………

Srba 12.989 2.294 6.429 21.712

% 33,91 7,75 86,39 28,83

Albanaca 20.735 27.035 868 48.638

% 54,14 91,33 11,66 64,56

Roma 4.576 271 145 4.992

% 11,95 0,92 1,95 6,36

Ukupno 38.300 29.600 7.442 75.342

………………………………………………………………………

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar