Zdravstveno-statistički godišnjak Instituta za javno zdravlje „Batut“ prikazao je deo koji se odnosi na zdravstvenu ispravnost vode za piće u Pčinjskom okrugu.
U okrugu ima 59 kontrolisanih javnih vodovoda i vodnih objekata, 7 javnih vodovoda gradskih naselja, 36 seoskih područja i 16 kontrolisanih vodnih objekata.
Ispitivano je 1838 uzoraka vode za piće iz javnih vodovoda i vodnih objekata na fizičko-hemijsku ispravnost, pravilniku nije odgovaralo 112 uzoraka i to je oko šest procenata. Na mikrobiološku ispravnost ispitano je 113 uzoraka pijaće vode koji nisu odgovarali pravilniku.
Na teritoriji Pčinjskog okruga kontroliše se sedam javnih vodovoda gradskih naselja. Fizičko-hemijsku neispravnost imalo je šest ispitivanih uzoraka iz vodovoda. Mikrobiološka ispravnost nije zabeležena na jednom mestu.
Po prikazanim parametrima, stanovnici ovog dela zemlje piju zdraviju vodu od ljudi na severu u Beogradu i Vojvodini, gde veliki broj javnih vodovoda nije ispravan i beleže se neispravnosti vode za piće.
V. ILIĆ
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
Kakva bre voda gradska, otrov od hlora, hlor je otrovan, cevi stare 100g.i šta dalje da se prica,te cevi ispuštaju otrov, ma ko da smo u Zrenjanin