Riza Halimi, ponovo



U Preševu je srušena koaliciona vlast koju su činili Alternativa za promene (AP) Šćiprima Arifija i Partija za demokratsko delovanje (PDD) Rize Halimija.
Novu vlast u Preševu čine: Halimijeva PDP sa 10 odbornika, Grupa DPA (krilo otcepljeno od partije Ragmija Mustafe) sa devet, Demokratska unija Doline (DUD) sa dva i Demokratska unija Albanaca (DUA) sa jednim odbornika.
Novoformirana skupštinska većina lokalnog parlamenta, koju čine 22 od ukupno 38 odbornika, potom je smenila predsednik opštine Šćiprima Arifia (40), Albanca koji je rođen i školovan u Nemačkoj.
Za novog predsednika ove najužnije srpske opštine izabrana je Ardita Sinani (36) profesorica informatike, a za predsednika Skupštine Sami Salihi, profesor psihologije iz Oraovice.
Kako i zašto se sve ovo dogodilo? Zašto je prethodna koaliciona vlast trajala manje od deset meseci? Kako i zašto je smenjen dojučerašnji predsednik opštine Šćiprim Arifi koji se političkim programom razlikovao od svih dosadašnjih predsednika?
Na poslednjim lokalnim izbora 24. aprila, u opštini Preševo je pobedila Demokratska partija Albanaca (DPA) Ragmija Mustafe, koji je od 2003. godine, četiri puta biran za predsednika (skupštine) opštine.
Ova partija je, sa 32,5 odsto glasova, osvojila 14 od ukupno38 odbornika Skupštine opštine.
Veliko iznenađenje je tih izbora bila je tek formirana Alternativa za promene, koja je sa 27 odsto glasova, uglavnom mladih, osvojila 11 mandata.
Tek na trećem mestu sa 10 mandata i 24 odsto glasova bila je PDD do tada neprikosnovenog Rize Halimija.
I dok je, po svemu sudeći, pobednik izbora Ragmi Mustafa razmišljao sa kim će da formira vlast, njegov ljuti protivnik Riza Hali je obznanio koaliciju sa AP i Šćiprimom Arifijem.
Na prvoj sednici lokalnog parlamenta u novom sastavu, 27. maja 2016. godine, Arifi je izabran za predsednika Opštine, a Ardita Sinani, Halimijeva partijska desna ruka, za predsednicu Skupštine.
Novi predsednik Arifi, mlad i ambiciozan čovek, koji se školovao u Nemačkoj i poprimio tamošnje manire, poveo je oštru borbu, kako je rekao, protiv nerada i javašluka, korupcije i kriminala, a posebno protiv neracionalnog trošenja bužetskih para.
U medijima se predstavio kao čovek koji „ne razmišlja o referendumu Albanaca o autonomiji“, lokalnim međama i podelama, već o kvalitetu života građana, državi Srbiji i putu za Evropsku uniju.
Posle prvih ovakvih izjava i novih „političkih vetrova“ iz Preševa,  na internetu su osvanule reakcije razumnih i razboritih: „Neka mu je i svemir u pomoći“, kao i „zna li taj mladi čovek da je došao u Srbiju“.
Ipak, lokalna vlast je funkcionisala po novom redizajniranom nemačkom modelu sve do kraja februara i početka marta.

NOVI VETROVI NA POLITIČKOJ SCENI
Tada su na političkoj sceni u Preševu počeli da duvaju novi vetrovi, tako što se opoziciona DPA Ragmija Mustafe pocepala odmah posle partijske skupštine.
Čak devetoro od ukupno 14 odbornika, koje je predvodio Sami Saluhu, okrenuli su leđa Mustafi, jer se nisu mogli da adaptiraju na opozicioni život bez vlasti, novca i privilegija
Upućeni kažu da je ovu podelu u DPA, taktički i politički mudro, režirao Riza Halimi, jer je „Arifi za kratko vreme odradio ono što je trebao da odradi“.
Isti izvori kažu da je „politički lisac Riza Halimi. za manje od deset meseci, mlađanog i naivnog Arifija, preveo žedna preko vode“.
Sada je izgradio političke pozicije sa kojih će, novoj političkoj grupaciji iz DPA podeliti mrvice vlasti, ali će je umešno držati na distanci isto onako kao što je radio sa AP.
Arifiju je ostalo da analizira i svoje i tuđe postupke, svoje eventualne greške i ishitrene poteze, jer je to ono što je nedostajalo i njemu i njegovoj pariji u kojoj skoro da nema članova preko 40 godina.
Kako za politički kapital koji je stvorio ipak ima budućnosti, Arifi bi pre svega mora da savlada lekciju koje nema u političkom životu Nemaćke, a koja se ovde zove „Riza Halimi – politika i umeće vladanja“.
On je juče, isuviše kasno, pre nego će biti smenjen sa mesta predsednika, na press konferenciji, iz svih političkih oruđa gađao samo u jednu metu – Riza Halimi“.
Objasnio je da je Halimiju smetao jer nije dozvoljavao kriminal i korupciju, nije tolerisao nered i javašluk.
„On je 25 godina kancer Preševske Doline i zato je Preševo tu gde jeste – jedna od najsiromašnijih opština u Srbiji“, rekao je Šćiprim Arifi, koji se zasigurno neće tek tako predati.
Ako ni zbog čega drugog, ono zbog članova te partije, mladih ljudi, koji su u njemu prepoznali lidera sa kojim će se brzou, krcati u kompoziciju čijeje odredište Evropa.

 



 

 

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar