Već tri decenije Gimnazija u Bosilegradu koja je izgrađena po naredbi bugarskog cara Borisa III, nema ime. Zbog toga u Bosilegradu, školski odbor pre dve godine pokreće inicijativu koju je podržao i Nacionalnu savet bugarske nacionalne manjine da se Gimnaziji vrati prvobitno ime koje je ponela škola po majci bugarskog cara.
Naime on je 10. juna davne 1941. kumovao školi, a nije poznato zbog čega su joj se kroz istoriji menjala imena, da bi na kraju ostala bez imena.
Delegacija iz Bosilegrada otišla kod cara Borisa po odobrenje i to je ustvari začetak srednjoškolskog obrazovanja u ovom kraju. On je tada na pitanje ljudi kako da se zove Gimnazija rekao da bi voleo da bude po njegovoj majci, ali i po ćerci Knjeginja Marija Lujza i tako je i bilo – pojašnjava za Stefan Stojkov predsednik Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine u Srbiji.
Kao da nije dovoljno što skoro tri decenije Bosilegrad ima bezimenu Gimnaziju, put do povratka na prvobitno ime nije ni malo jednostavan i na kraju kada je procedura zaokružena i poslat zahtev Ministarstvu prosvete, inicijatori već godinu dana čekaju bilo kakav odgovor, a nije do danas tigao ni odričan ni potvrdni odgovor o promeni, tačnije povratku imena.
Od inicijative do ovog trenutka prošlo je skoro dve godine dana. Školski odbor je usvojio predlog, juna prošle godine i odbornici skupštine opštine dali su saglasnost na odluku Školskog odbora Gimnazije u Bosilegradu o promeni naziva škole, odnosno o vraćanju prvobitnog naziva „Kneginja Marija Luiza“. Sledeći korak je odobrenje Ministarstva prosvete koje nismo dobili – Stefan Stojkov.
Zanimliv je i detalj iz zakonske regulative koji kaže da škola može imati novo ime samo od 1. septembra, tako da i dalje postoji nada da do kraja leta resorno ministarstvo odgovori.
Kada već govorimo o zakonskoj regulativi, valja napomenuti da ukoliko je onaj po kome škola nosi naziv živ onda mora da postoji odobrenje, a Knjeginja Marija Lujza je još uvek živa pa je onda trebalo dobiti njeno odobrenje.
U tome nam je puno pomogla ambasada i taj dokument u kome njeno veličanstvo odobrava da škola ponese ime deo je potrebne dokumentacije koju smo prikupili u ovom periodu – pojašnjava Stojkov.
Gimnazija u Bosilegradu Gimnazija obrazuje oko 200 učenika. Smer je opšteg tipa i podrazumeva sticanje znanja iz više različitih oblasti, što učenicima omogućava dalje školovanje na bilo kom od fakulteta ili viših škola. Nastava se izvodi na dva jezika, srpskom i bugarskom.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.
А јесу размишљали о томе да добије име „Сурдулички мученици?!“
Меша Селимовић….до 1941 сам се осећао као Србин а нисам знао зашто. Од 1941 године знам. Па, свима којима нешто није баш најјасније….нека се погледају у ретровизор. Спаса.
Pogledajte granice bugarske države kroz vekove pa biće Vam jasno gde je Bugarska agde t.zv.Srbija.
Kakav bezobrazluk. Brišite slobodno istinite komentsre. SRAMOTA ! Srbija 21. vek.
Milan , prof. istorije
Duboka dolina da bude naziv gimnazije
Ta tvoja Bugarska je nanela najvise zla Srbima….profesore istorije sa kupljenom diplomom
Smeta možda potomcima žrtava istog tog Cara Borisa koji je kumovao nazivu 1941. godine tokom drugog svetskog rata ?!