Istražujemo: Da li je u Bujanovcu POBEDILA volja građana?



Nakon lokalnih izbora u Bujanovcu došlo je do turbulentnih promena na političkoj sceni među svim zajednicama koje žive u ovoj opštini.Čini se da uprkos brojnim pritiscima, prikupljanju jeftinih političkih poena, pa i isklučivanja nekih pojedinaca iz stranaka, volja građana iskazana na demokratskim izvborima u Bujanovcu ipak pobeđuje.

Predstavnici pet stranaka potpisali su koalicioni sporazum, pa će Bujanovac dobiti novu, multietničku vlast koju će  zajedno činiti Albanci, Srbi i Romi.



Vlast će činiti  Front za promene Arbera Pajazitija (osam mandata), koji važi za opoziciju među albanskim partijama, te koalicija oko SNS (sedam), Grupa građana koju predvodi dr Dejan Stojanović (pet), Romska stranka pravde i pomirenja (dva) i Saša Arsić iz Narodnog pokreta Srbije sa jednim mandatom. Ovim je formirana većina sa 23, od ukupno 41 narodnog predstavnika, koliko ih sačinjava Skupština u Bujanovcu.

A, da dogovor koji bi konačno trebalo da bude garant za političku stabilnost svih zajednica nije baš svima u interesu, svedoči i odluka Narodnog pokreta Srbije u kojoj se navodi da je Saša Arsić, predsednik njihovog odbora u Bujanovcu, isključen iz te stranke upravo zbog koalicionog sporazuma.



Očigledno „centrala“ nije lepo razumela važnost dogovora o participiranju u vlasti u Bujanovcu pa se odrekla čoveka koji vađi za jednog od najvećih opozicionara na jugu Srbije.

Prema nezvaničnim informacijama, Arsić se sa druge strane neće odreći odborničkog mandata i ostaje nezavisni odbornik u skupštini.

Iako o detaljima dogovora niko ne želi da govori, izvesno je da – ukoliko se stanje bitnije ne promeni do 30. jula, za kad je zakazana konstitutivna sednica – u opoziciju odlaze tri albanske stranke koje su prethodne četiri godine činile lokalnu vlast, a među njima su i pristalice poslanika Šaipa Kamberija, sa 18 odbornika.

Da duhovi nacionalizma koji se ogledaju u „svealbanskim“ ili „svesrpskim“ koalicijama, koje su posle izbora prošlost, ne miruju pokazuju novi momenti. Naime, posle svega na adresu Arbera Pajazitija i Fronta za promene posle par neodgovaranja na njegove pozive o koalicionim dogovorima stigla je „nepristojna ponuda“ od tri albanske stranke.

PDP (Šćiprim Musliu), DP (Nagip Arifi) i PDD (Šaip Kamberi) su Pajazitiju u petak, dan pošto je potpisao sporazum o većini sa tri srpske i romskom listom i obezbedio većinu od 23 odbornika, ponudili da sačuva albansko jedinstvo i podrazumevajuće nacionalne interese tako što će napraviti vlast sa njima. Sve albanske liste imaju ukupno 26 mandata. Inače, ove stranke smenjuju se na vlasti u Bujanovcu od 2002. godine.

Birači su u Pajazitiju videli novo lice koje može doneti promene, Srbima održali lekciju da moraju zaboraviti na političke različitosti i boriti se za interese u lokalnoj zajednici, a Romima da samo ujedinjeni na jednoj listi mogu biti važan politički činilac.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



    1. Irena 25/07/2024

    Ostavi komentar