,
Otvaranje gradskog parka pratile su mnoge kontroverze, od cene rekonstrukcije, preko kvaliteta odrađenog posla pa sve do samog naziva čitave priče.
Za jedne, to je investicija, mada je potpuno nejasno u šta, za druge je to modernizacija, za treće uništavanje tradicije, za četvrte čista pljačka…
Sve u svemu, nepristrasno gledano, zaista nije jasno u šta je potrošeno miliona evra, ako ne i više.
Ovo je, koliko se moglo razumeti, peta rekonstrukcija parka od kako je nekdašnje Tursko groblje na tom prostoru pretvoreno u školu i šetalište.
Za milion evra vidljivo je desetak sprava za igranje, koliko ih je i bilo, popločane su staze, za šest evra po kvadratru, udarene tri betonske ploče za 30 evra po kvadratu, uvedena rasveta, nov mobilijiar i to je to.
Recimo, park je velik oko dva hektara, ili oko 20.000 kvadrata.
Da nisu samo staze, koje ne čine više od 30 odsto parka, nego da je čitav park popločan behatonom, to bi koštalo 120.000 evra.
Novi paviljoni i slično, potament za Borin spomenik, fontana i to, čist beton, neka su po 100 kvadrata svaka, a nisu, onda je to oko, ajde da častimo, 500 kvadata, što je oko 15.000 evra.
Tome da se dodaju krovovi i slično, neka je 30, pa i 50.000 evra.
Ajde da smo četiri puta pogrešili, to je 200.000 evra, i dalje vrlo dalko od miliona.
Bez obzira gde je ogromni ostatak do milion evra, upada u oči da aktuelna garnitura na vlasti nije želela da vrati biste znamenitih Vranjanaca u park.
Da li je to neka politika, a samo nesposobnost ili lečenje kompleksa, saznaće se brzo.
Ali, u oči upada nešto drugo.
U nedostatku bilo čega u ovom gradu – posla, para, nade, sposobnih ljudi, razuma – Gradu je veoma stalo da park bude posećen.
Tako su Info Vranjske dobile mejl koji cirkuliše Predškolskom ustanovom „Naše dete“, kojom se vrtići obavezuju da vode decu u razgledanje gradskog parka, organizovano.
Ovo u Vranju nije viđeno od kasnih šezdesetih, kada su učenici nižih razreda vođeni u posetu (jednodnevnu) parku, a ovakva zloupotreba dece još od maskenbala koji su pravili socijalisti upotrebom dece iz vrtića.
Jasno je da ovo nema ko da spreči, i pitanje mora li baš ovako nije suvislo u zemlji u kojoj vladajuća stranka smatra da gradonačelnik ne mora da odgovara nikome za svoje postupke, jer mu se, recimo, tak neko ne dopada.
Ali, tako je kako je.
Sad nemamo milion ecvra, ali imamo gradski park vredan 200.000, pa nije loše da se bar deca tome raduju.
Naša ili vranjska, videće se.
SSB
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.