Zdravstvenom centru Vranje naloženo je da plati firmama „Mediteran plus“ iz Boleča i „Profešnal medik“ iz Ritopeka 120.000 dinara po odluci Republičke komisije za zaštitu prava ponuđača u postupcima javnih nabavki. Komisija je našla da je zajednička ponuda dve firme za javnu nabavku „održavanje medicinske opreme“ neopravdano diskriminisana kada je posao dodeljen beogradskoj firmi „Drager tehnika“.
Komisija je osporila javnu nabavku broj JN.32/15 u delu stručne ocene ponuda i donošenja Odluke o dodeli ugovora broj 01-4030 od 3. decembra 2015. godine za partije 38 (anesteziološki aparati) i 49 (respiratori za anesteziologiju). ZC Vranje kao naručilac ocenio je da je zajednička ponuda dve firme „neprihvatljiva“ jer, navodno, u ostavljenom roku od pet dana, nije dostavljen traženi odgovor o tome da li raspolažu „etaloniranom mernom opremom koja se nalazi u vlasništvu nemačke kompanije „Reitz medical GmnH“. Iako u tim firmama tvrde da takav odgovor ZC Vranje od njih nikada nije zvanično zatražio, niti su iz vranjskog zdravstva dobili bilo kakav dopis, oni su komisiju izvestili da su dali uredno obrazloženje svojih ponuda za pomenute dve partije što je od njih jedino i traženo konkursnom dokumentacijom.
Republička komisija je uvidom u dokumentaciju iz ponude ustanovila da su „Mediteran plus“ i „Prefešnal medik“ još 27. oktobra 2015. godine na svojim memorandumima, pod punom materijalnom, moralnom i krivičnom odgovornošću, potvrdili da raspolažu odgovarajućom mernom opremom za održavanje i merenje pritiska, protoka, temperatura, struje curenja, simulatora životnih funkcija i drugim indikatorima na aparatima za anesteziju. Kao i potvrdu kompanije „Reitz medical GmnH“ da je njhova merna oprema etalonirana od strane sertifikovane laboratorije, te kopiju sertifikata o etaloniranju i ugovor o dugoročnoj saradnji sa proizvođačem iz Nemačke.
Na osnovu ukupno utvrđenog činjeničnog stanja, Republička komisija za zaštitu prava ponuđača našla je da u konkretnom slučaju nije bilo osnova da se zajednička ponuda „Mediterana“ i „Profešnala“ oceni kao neprihvatljiva jer je utvrđeno da su dostavili sve dokaze tražene konkursnom dokumentacijom. Komisija je ocenila da ZC Vranje kao naručilac konkursnom dokumentacijom nije zahtevao da ponuđači imaju etaloniranu mernu opremu „u svom vlasništvu“, već da samo „raspolažu“ traženom opremom.
Ukupna vrednost ove javne nabavke bila je 12,5 miliona dinara, a dve osporene partije oko 3 miliona dinara. Protiv odluke Republičke komisije nije dozvoljena žalba, ali ZC ima mogućnost pokretanja upravnog spora kod upravnog suda.
ZC Vranje u poslednje dve, tri godine izgubio je više postupaka po zahtevima ponuđača pred pomenutom republičkom komisijom čime je ovoj zdravstvenoj ustanovi naneta milionska šteta. Zbog stopiranih javnih nabavki pacijenti su u dužem periodu ostavljani bez adekvatne zdravstvene zaštite.
D. Dimić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.