Desetak vranjskih privatnika obratilo se pismom Aleksandru Vučiću, predsedniku Republike Srbije, u kome ga obaveštavaju da su privatnici u Vranju zbog epidemije virusa korona dotakli dno i potpuno uništeni i da im nikakva novčana davanja u vidu minimalca neće bti od pomoći, saznaju InfoVranjske.
Privatnici u pismu svoju situaciju opisuju kao „strašnu“, promet im je, kažu, drastično opao zbog epidemije, pa ne samo da nisu u mogućnosti da uredno izmiruju svoje obaveze u vezi poreza i doprinosa, već su „u opasnosti da neće moći da prehrane svoje porodice“.
– Živimo od svog rada i prometa, nismo na listi onih koji od države dobijaju subvencije ili beskamatne kredite iz Fonda za razvoj, snalazimo se kako znamo i umemo, ali smo sada u izuzetno teškoj, bezizlaznoj situaciji, pazari su sve tanji i manji, ali naše obaveze se ne smanjuju niti otpisuju – otvoreno iznose svoje probleme privatnici iz Vranja.
Vranjski privatnici upozoravaju predsednika Republike da je više od 30 radnji u Vranju zatvoreno poslednjih meseci.
– Petnaestak trgovinskih radnji je stavilo katanac na svoja vrata, nekoliko kafića i to u centru grada, nekoliko uslužno-zanatskih radnji takođe, jer troškovi su svakodnevni, a zarade nema, pa je i stotinak osoba ostalo bez posla, što socio-ekonomsku situaciju čini još težom – navode u pismu Vučiću vranjski privatnici.
Privatnici iz Vranja u pismu predsedniku Srbije naveli su i nejednak položaj «sitnih» privatnika u radu i delovanju inspekcijskih i drugih državnih organa.
– Nismo u jednakopravnom položaju u odnosu na lokalne «krupne zverke», njih niko ne dira, a kod nas, u našim radnjama, traže dlaku u jajetu, a vrlo često zbog načina proizvodnje pojedinih roba krive nas trgovce, a radi se o načinu rada i proizvodnje u fabrikama i drugim proizvodnim pogonima – ističu ovdašnji privatnici u pismu Aleksandru Vučiću.
Vranjski privatnici na kraju svog pisma traže od Vučića «slobodu rada zagarantovanu Ustavom Srbije, jednakopravni položaj u oblasti prava i obaveza sa svim privrednim subjektima i smanjenje udela javne potrošnje u društvenom proizvodu kako bi se poboljšao položaj realnog sektora u odnosu na parazite na jaslama države».
Ovaj tekst je emitovan uz pomoć i podršku European Endowment for Democracy (EED). Donator ne snosi odgovornost za mišljenja i stavove iznete u ovom tekstu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.