I pored kiše koja je padala čitave prethodne noći, i tmurnog Velikog petka, i ove godine se pred vranjskom Krstatom džamijom, ili, kako se zove, Svetom Petkom Trnovom okupilo mnogo sveta.
Iako ovog petka poseta ovoj hodočasnoj svetinji nije biila kao prethodnih godina, pre svega zbog vremena, ipak se može govoriti o hiljadama vernika koji su pohodili ovu po svemu neobičnu svetinju.
Veliki redovi ispred crkve obeležili su i ovaj Velliki petak, u maloj crkvici u vranjskom naselju Tulbe.
Tradicija duga sada već vekovima nalaže da se na Veliki petak kod jednog od simbola grada, Belog mosta, u crkvi Sveta Petke, ili prepodobne mučenice Paraskeve, vrši bogosluženje, bez zvona i u najvećoj tišini.
Kao i svake godine, vernici su obišli crkvu, pomazali se svetim uljem i poškropili svetom vodom.
Takođe po tradiciji, verujući narod ostavlja darove u dvorištu crkve, pored ikone Raspeća Hristovog.
Kako kažu predanja, ali i poneki istorijski izvor, crkva Svete Petke Trnove sagrađena je u 13. veku.
Kad su Turci osvojili Srbiju, crkva je porušena, jer su kasnije u tom delu varoši živele age i begovi, koji su podigli džamiju na temeljima uništene pravoslavne crkve.
Kako priča kaže, ono što bi danju Turci sagradili, noću bi se samo rušilo, dok jedan Turčin nije predložio je da se u zidine utisne znak u obliku krsta, kada je „noćno urušavaje“ prestalo.
Nakon oslobođenja od Turaka 1878. godine srpski vojnici sravnili su sa zemljom osam džamija u Vranju, a među njima i ovu iz legende, još od Turaka zvanom Krstata.
Narod je i posle toga dolazio na poklonjenje i po isceliteljstvo i na ruševine, pa je posle 1880. godine na temeljima porušene džamije sagrađena sadašnja crkva Sveta Petka Trnova.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.