Vranjanci nepoverljivi prema vakcinaciji protiv korone



Vranje je među gradovima Srbije na tabeli po broju vakcinisanih lica protiv korone na dnu sa 19,51 odsto vakcinisanih od ukupnog broja stanovnika.

Surdulica je sa 18 odsto još niže od Vranja, pa je, generalno, zaključak da Vranjanci i uopšte žitelji juga Srbije nisu masovno pohrlili da se vakcinišu.



Čudno je i indikativno da je u Vranju dosta slabo interesovanje za vakcinaciju protiv COVID-a 19, iako je epidemiološka situacija meću najtežim u Srbiji, sa najvećim procentom novozaraženih u odnosu na broj testiranih uzoraka, sa velikim obolevanjem u odnosu na broj stanovnika, pa je centar Pčinjskog okruga gotovo za sve vreme epšidemije jedno od najvećih žarišta.

Ocene javnosti o slabom odzivu na vakcinaciju u Vranju kreću se od tradicionalnog nepoverenja Vranjanaca u „novotarije“ koje se brzo nude ljudima, preko lošeg stanja organizacije rada u vreme epidemije u ovdašnjem Zdravstvenom centru, pa do nepoverenja u medicinu i lekare.

Dobar broj Vranjanaca sklon je i teorijama zavere, dok jedan deo ne veruje da korone uopšte ima, pa zato odbija svaku pomisao na vakcinaciju.

Početni propusti nadležnih zdravstvenih službi na polju vakcinacije, naročito na tokom revakcinacije, takođe su doprineli nepoverenju građana u imunizaciju, bez obzira što su svesni i znaju da je u pitanju tekovina civilizacije koja je iskorenila mnoge teške bolesti.

Poređenja radi, navodimo primer Gradske opštine Stari grad u Beogradu gde se već vakcinisalo više od 40 odsto svih žitelja!

Zlonamerni komentarišu da se radi o stanju prosvećenosti koja se drastično razlikuje u najstarijim kvartovima prestonice u odnosu na Vranje, Surdulicu i ostale gradove juga Srbije.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar