Vršnjačko nasilje OGLEDALO SISTEMA



Slučajevi vršnjačkog nasilja u školama ne zaobilaze ni Vranje, a stručnjaci su saglasni da uzroci ove pojave imaju uporišta kako u društvu, tako i u porodici.

Sociolog Ana Janković navodi da je reč o komleksnom fenomenu koji se ne može posmatrati samo iz jednog ugla.



– Vršnjačko nasilje je paradigma onoga što se dešava u društvu. Postoji visok stepen netolerancije, isključivosti, loše komunikacije što se preslikava i na decu. To je jedna patologija, jer je nasilje ekstremno ponašanje – kaže Jankovićeva.

Ona ističe da je uloga porodice izuzetno važna, ali da je degradacija svih sistema vrednosti u društvu dovela je i do degradacije porodice.

Ovde, smatra ona, posebno treba naglasiti da je u savremenoj stvarnosti funkcija porodice u potpunosti izmenjena, tako što je narušen porodični sistem.

– Način na koji se u porodici komunicira i ponaša je model deci da ona to prenesu u školi i van nje. Nezaposlenost, egzistencijalni problemi, loša ekonomska situacija, sve to dovodi do narušavanja porodičnog sistema – tvrdi naša sagovornica.

Jankovićeva ne zanemaruje ni uticaj medija, jer je upravo masovna kultura značajan faktor socijalizacije.

Očigledno je da su ovde mediji prepuni nasilja, a ova sitcija dolazi na praksu koja nema urđen sistem ni na koji način.

– Medijski sadržaji su puni nasilja, i to se polako prihvata kao deo jedne vrednosti, kao nešto što je normalno, a nije. Mediji su najveći protagonisti nasilja, jer nas svakodnevno suočavaju sa nasilničkim sadržajem, a niko to ne osporava – dodaje sociolog.

Škola mora na vreme da prepozna faktore koji dovode do vršnjačkog nasilja i da preventivno deluje, kažu struččnjaci.

VRŠNJAČKO NASILJE i u sajber prostoru

Prema njihovim rečima, kod dece bi trebalo da se razvija empatija, veština komunikacije, tolerancije, da se uče da na jedan konstruktivan način rešavaju problem i to je ono na šta škola može da deluje.

Svi se slažu da treba raditi na preventivi, jer kad se nasilje desi, onda je već kasno.

– Agresivnost je prirodna stvar. Svi mi u sebi nosimo jednu određenu dozu agresivnosti, ali kako ćemo je kanalisati i ispoljiti je nešto što se uči. Ona može da bude i pozitivna osobina, ukoliko je dobro kanalisana, i može da se ispolji i kao ambicioznost u nekom pozitivnom smislu – ističe Jankovićeva.

Naša sagovornica zaključuje da bi se sprečilo vršnjačko nasilje, moraju se uključiti svi sistemi društva.

– To je pitanje društva kako će od porodice, preko sistema obrazovanja i medija da kanališe taj problem. Mora da postoji sinhronizovana preventivna akcija i od strane službe socijalne zaštite. Treba svako iz svog segmenta da radi na preventivi. Škola je prva na liniji da vidi nasilje među vršnjacima, ali ne može sama da deluje, jer su koreni takvog ponašanja mnogo dublji – navodi Jankovićeva.

M. Mitrović

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar