U Višem sudu u Vranju formirna je Info služba za podršku tzv. alternativnom rešavanju sporova, obavestila je dopisom medije portparolka Tatjana Mihajlović Jovanović.
– Reč je o posredovanju – medijaciji, odnosno postupku u kome dve strane dobrovoljno nastoje da sporni odnos reše putem pregovaranja, uz pomoć jednog ili više posrednika koji strankama pomažu da postignu sporazum.
Medijacija se primenjuje u spornim odnosima u kojima stranke mogu slobodno da raspolažu svojim zahtevima, bez obzira na to da li se ovaj postupak sprovodi pre i li nakon pokretanja sudskog ili nekog drugog postupka – objašnjava Mihajlovićeva.
Posredovanje ili medijacija nisu mogući u sledećim situacijama: u predmetima krivice u kojima se gonjenje sprovodi po službenoj dužnosti; u porodičnim odnosima i to kada je u pitanju nasilje u porodici; u radnim sporovima u vezi sa isplatom minimalne zarade i u statusnim sporovima.
– Posredovanje ili medijacija zasniva se na načelima dobrovljnosti, ravnopravnosti, isključenja javnosti, poverljivosti, neutralnosti i hitnosti.
Pokreće se zaključenjem sporazuma o pristupanju posredovanju (medijaciji). On mora biti u pisanoj formi i njime se potvrđuje izbor posrednika, uređuju međusodna prava i obaveze, troškovi posredovanja i druga važna pitanja.
Okončava se zaključenjem sporazuma o rešavanju spora medijacijom, obustavom postupka, odustajanjem jene strane ili protekom roka od 60 dana od dana zaklučenje sporazuma o medijaciji – navodi Mihajlovićeva.
Dokazi koji su korišćeni u postupku medijacije, ne mogu se koristiti u postupku pred sudom. U periodu od 60 dana, koliko postupak traje, ne teče rok zastarelosti. Svaka stranka snosi svoje troškove, dok zajedničke snose podjednako.
Info služba za podršku tzv. alternativnom rešavanju sporova u Višem sudu u Vranju postupaće u skladu sa Uputstvom o načinu pristupa, sistemu rada i načinu postupanja ove službe koje je donela predsednica Višeg suda Dragana Ilić Marković.
D.D.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.