VAŠ STOMATOLOG: Upala desni može dovesti do gubitka zuba



„Ukoliko prilikom pranja zuba primećujete krvarenje desni, trebalo bi što pre da se obratite stomatologu. Gingivitis (upala desni) je problem koji se javlja kod 80 odsto odraslih osoba. Upala desni je najčešće posledica loše oralne higijene. Uzrokuje je zubni plak koji je pun bakterija koje oštećuju gleđ zuba“, kaže dr Ivana Anđelković.

„Gingivitis karakteriše slabija ili jača upala gingive. Upala počinje u delu gingive između zuba (interdentalne papile), širi se na ostatak gingive, da bi u poslednjoj fazi zahvatila celu gingivu. Gingiva je otečena i bolna, krvari i na najmanji dodir, ali i spontano. Ako gingivitis dugo traje zbog otoka, postoji sklonost povećanja gingive. Pacijenti sa gingivitisom imaju crvene i natečene desni koje krvare tokom pranja zuba”, objašnjava dr Anđelković.



Većina ljudi, prema njenim rečima, nije ni svesna da ima gingivitis, jer ne reaguju dok ne osete bol. Upala desni je samo prvi stadijum.

„Ako je ignorišete, ona vodi ka povlačenju desni, gubitku koštane mase, ogoljavanju vrata zuba koji vode do parodontoze. Tada dolazi i do gubitka potpornih struktura zuba. Gingivitis je nedestruktivan tip parodontopatije, ali ako se ne leči, gingivitis može napredovati do parodontoze, mnogo ozbiljnije bolesti koja može dovesti do gubitka zuba”, ističe dr Anđelković.

Lečenje gingivitisa, kaže, uglavnom je usmereno na odstranjenje svega što izaziva lokalnu iritaciju i sprečavanje odlaganja bakterijskog plaka koji je i inicijator upalnog procesa gingive.

„Lečenje upale desni je dugotrajan proces i za to je potrebno mnogo truda. Zube treba prati najmanje dva puta dnevno uz obaveznu upotrebu zubnog konca pre odlaska na spavanje, da bi se sprečila pojava zubnog plaka. Preporučujem korišćenje mekane četkice i budite nežni na mestima gde se pojavila upala desni, a zube perite od korena prema vrhu”, savetuje ona.

Makar jednom dnevno masirajte desni, kaže doktorka, dok je preporuka da se to radi posle svakog obroka.

 „Upala desni je ozbiljan problem za koji ne postoji jedinstven lek. Pored poboljšanja oralne higijene, morate da korigujete svoje svakodnevne navike i ishranu. Najvažnije je da ostavite duvan i alkohol jer oni izuzetno loše utiču na vaše desni. Ukoliko želite da počnete lečenje upale desni, preporučujemo da nas posetite jer ćete tako izbeći i druga zubna oboljenja kao što je karijes i smanjiti osetljivost zuba na toplo i hladno ili prilikom žvakanja”, napominje dr Ivana Anđelković, Stomatološka ordinacija „Evropski osmeh“.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar