Među spomenicima kulture koji su pod zaštitom države u Vranju su Vlajinčeva kuća, kao kulturno dobro od velikog značaja, stara varoška kuća Miladina i Vukašina Pribojčića, varoška kuća Petra i Čedomira Stanisavljevića, te kuća Stane Janjić.
Tu su i Husein pašina kuća, sada kuća porodice Rašić, Krampusova, Pribojčićeva, Nikitina, Mitićeva kuća, Cvetkovićeva, Civrićeva, kuća Janče Stajića Baldžije u kojoj živi porodica Simić.
Pod zaštitom su i Jovanovićeva , Smiljkovićeva i kuća dr Kostića, Janićijevićeva, Kočićeva, Cvrckova kuća 1 i 2, kuća Nade Džikić, Nikole i Andre Avramovića, Toskinska – karanfilska kuća.
Na spisku su još i Stajićeva kuća, Bondetova kuća, Manetova, kuća dr Kujasa – sada Bujkovska, Čatlajčeva kuća, Spasićeva, Mitrovićeva, kuća Žike Rafajlovića, Aleksandra R. Hristića, Stamenkovićeva kuća, Nakićeva kuća, kuća Trajka Pavlovića Kvačke, dr Aćimovića, Lepojčeva, Žuljkova, Avramovićeva, Milisavska, Tiletova i kuća Aleksandra Dodića.
Vranje, kao grad sa dugom istorijskom tradicijom, trebalo bi da neguje i prostorno kulturno-istorijske celine kao što su Baba Zlatina i Ulica Kralja Stefana Prvovenčanog od raskrsnice sa Karađorđevom i Ulicom Ive Lole Ribara, do trga kod Narodnog muzeja, radi očuvanja spomeničkih vrednosti i ambijentalne celine.
Stanko Dimitrijević, arhitekta iz Vranja, podseća da je pre dvadesetak godina predloženo da sve kuće koje su pod zaštitom držve „budu funkcionalne i na jednom mestu“.
– Naš predlog je naravno bio odbijen.
Sve prostorne celine gde su zdanja iz raznih istorijskih perioda su narušene.
Grad nema sluha za spomenike kulture, ljudi nemaju novac da kuće rekonstruišu i došlo se do toga da sve propada.
Država brine o spomenicima kulture, tako što dozvoljava da oni sami po sebi propadnu i sruše se – kaže Dimitrijević.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.