Tim za razvoj i integracije iz Vranja, inače osnivač Info Vranjskih,, održao je prvu veliku tribinu iz serijala o grašanskom aktivizmu na jugu Srbije.
– Tema tribine o stanju u vranjskoj košarci nije benigna, naprotiv, zato valja videti šta i kako dalje, ali ovde nema gradonačelnika Vranja i većnika za sport, jer oni svaki ovakav i sličan dijalog doživljavaju kao atak na sebe i vlast koju oličavaju – ovim rečima je Saša Stojković, predsednik UO Tima za razvoj i integracije Vranja otvorio tribinu pod nazivom „Vranjska košarka – slučaj sumnjive smrti u zemlji košarke“ i kao moderator događaja koji predstavlja primer građanskog aktivizma ovaj susret priveo kraju.
Goran Smiljković, nekadašnji sportski direktor Košarkaškog kluba «Jug», ukazao je na početak urušavanja vranjske košarke nekoliko godina pre dolaska sadašnje garniture na tron vlasti u lokalnoj samoupravi.
– Igrali smo u Prvoj ligi, a od Grada u sezoni 2009/2010 dobili dva miliona, što su sredstva dovoljna za Srpsku ligu, pa kad sam to kazao tadašnjem predsedniku Sportskog saveza Zoranu Antiću, dobio sam njegovu kritiku i to je bio početak kraja ovog kluba koji nosi tradiciju vranjske košarke duge 46 godina – istakao je Smiljković.
Nemanja Nuhijević, vezan za košarku ponajviše zbog činjenice da je njegov otac jedan od osnivača Juga, došao je u Jug 2014. godine, kada se klub našao u dubiozama.
– Tada mi je Zoran Antić rekao da je Smiljković ostao sam, pa sam ušao u borbu svestan da je ako se napusti takmičenje, posle mnogo teže da se klub vrati na ranije pozicije. Klub je funkcionisao kao Jug 73, dakle, sa drugim imenom, zatim je 2016. dobio ime Jug basket, a onda je vlast preko većnika za sport poručila da je klub mnogo dužan, a već postoji KK Panteri gde trenira 500 dece i to je bio kraj – konstatovao je Nuhijević.
Moderator Stojković, Smiljković i Nuhijević zajednički su zaključili da košarka kao sport nikada nije bila interesantna gradskoj vlasti, a ovaj sport je najveći sportski brend Srbije.
Bivši košarkaš, a sada trener i osnivač „Akademije Nikolić“ Predrag Nikolić potencirao je «da gradska vlast od 26. aprila 2018. godine nije dala ni dinar ovom klubu, iako je on aplicirao za sredstva predviđena projektnim finansiranjem.
– Vlast je tražila moju smenu, a nikave pare klub nije dobio od Grada i prestao je da se takmiči u jesen 2018. godine – precizirao je Nikolić.
Da je aktuelna gradska vlast koju predvodi SNS ugasila Jug basket, zaključio Perica Janković, potpredsednik DS u Vranju, a to su potvrdila i dosadašnja novinarska istraživanja, navodeći da je Grad počeo da finansira privatni klub, a digao ruke od gradskog kluba, navodno, zbog velikih dugovanja.
Oko iznosa ukupnih dugova KK Jug basket nisu se složili Smiljković, koji je tvrdio da je dug 423.000 dinara, uz navođenje reči Nenada Đorđevića, većnika za sport, da su dugovanja između dva i tri miliona dinara, i Nikolić koji je izneo podatak da klub duguje ukupno pet miliona dinara.
Novinar Danasa Vojkan Ristić je naveo primer Vladičinog Hana i Surdulice koji su u višem rangu od vranjskih košarkaških klubova i potencirao potrebu za konsenzusom i kompromisom na liniji košarkaški poslenici – gradska vlast.
– Košarkaški savez Srbije više ne prepoznaje Vranje kao grad košarke, zato je neophodan dogovor svih u Vranju radi oživljavanja ovog sporta – upozorio je Ristić.
Sporadična i često žustra reagovanja prisutnih na tribini, pre svih predstavnika Narodne stranke i Nove Srbije, apostrofirala su krivicu i ranijih vlasti zbog jadnog stanja vranjske košarke, ali i opomenuli da se mora pronaći sistemski izlaz iz ovog stanja privatizacijom klubova i minimalnim osloncem na gradske finansije, jer socijalizma odavno nema ni u Vranju niti u Srbiji.
Podsećamo, ovu zanimljivu i veoma uspešnu tribinu organizovao je Tim za razvoj i integracije iz Vranja u saradnji sa Fondacijom za otvoreno društvo iz Beograda.
O ovoj tribii u izradi su film i tv emisija, a naredna tribina, sa temom o izborima ili bojkotu, na programu je 30. avgusta.
S. Kostić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.