,
Kabinet ministra Novice Tončeva, zaduženog za razvoj nedovoljno razvijenih opština, u saradnji sa Kabinetom premijerke Ane Brnabić organizovao je u četvrtak u Palati Srbije, dijalog „Održivi razvoj – izazovi i mogućnosti na lokalnom nivou“ uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).
Kako je saopšteno iz njegovog kabineta, dijalog je samo jedan u nizu aktivnosti u okviru projekta koji ima za cilj održiv ekonomski razvoj jedinica lokalnih samouprave kroz podizanje ljudskih, infrastrukturnih i razvojnih kapaciteta, što će doprineti ekonomskom rastu, boljem standardu i kvalitetnijem životu svakog građanina.
Na panelu se razgovaralo o mehanizmima pružanja adekvatne pomoći i podrške za rast i razvoj, smanjivanju siromaštva, poboljšanju socijalno – ekonomske situacije najnerazvijenijim opštinama u Srbiji i direktnom poklapanju ovih aktivnosti sa ciljevima Agende 2030.
Na dijalogu su učestvovali ministar Tončev, zadužen za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština, Christian Schilling, šef odeljenja za razvojnu saradnju pri ambasadi Nemačke, Sascha Müller, šef sektora za upravljanje pri Švajcarskoj kancelariji za razvoj i saradnju, prof. dr Slavica Đukić Dejanović, specijalna savetnica predsednice Vlade za sprovođenje Agende 2030, Nada Lazić, savetnica ministarke za ljudska i manjinska prava, Gordana Bjelobrk, načelnik odeljenja za demografiju RZZS, Đorđe Stanišić, generalni sekretar SKGO, i predstavnici devastiranih opština Mali Zvornik, Golubac, Žitorađa, Surdulica i Vladičin Han.
Ministar Tončev je podsetio da je činjenica je da je neujednačen ekonomski rast u Srbiji poslednjih decenija doprineo produbljivanju već postojećih nejednakosti na lokalnom nivou i izdvajanju opština sa izrazito niskim stepenom razvijenosti.
– Ova tema je izuzetno značajna i mi ćemo u saradnji sa našim partnerima raditi na pružanju adekvatne pomoći i podrške opštinama. Ovakav tip dijaloga je važan kako bismo, svi zajedno, sagledali poteškoće opština na lokalnom nivou, a onda zajedničkim snagama radili i doprineli ostvarivanju održivog razvoja. Naš zadatak je da kroz ovaj projekat edukujemo opštine kako da usklade svoje planove sa ciljevima Agende 2030 i podstaknemo održiv ekonomski razvoj – reko je Tončev na skupu.
On se zahvalio predsednicima opština što su se odazvali pozivu na dijalog i predstavili izazove sa kojima se susreću, ali i prednosti i specifičnosti karakteristične za sredinu iz koje dolaze.
– Siguran sam da ćemo zajedničkim snagama napraviti velike pomake i da, kako i sama Agenda 2030 kaže, niko neće biti izuzet – rekao je Tončev.
SSB
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.