Kao jedini od četiri poslanika sa juga Srbije socijalista Novica Tončev osmelio se da uđe u još jednu raspravu u Skupštini Srbije, ovoga puta sa minstrom finansija Sinišom Malim.
Povod je bio usvajanje specijalnog zakona o dugovima napravljenim u švajcarskim franacima.
Tončev je pitao ministra da li mora svaki zakon da ide kao leks specijalis, ili „možda može i redovnim putem da se probem rešava“.
Tončev je podsetio ministra da je Vlada prijavila suficit i da za „švajcarce“ odvaja preko 11 milijardi dinara, što je „otprilike godišnji budžeti za oko 20 nerazvijnih opština“.
– Povećali se plate zaposlenima u vrtićima, koje isplaćuju lokalne samouprave. Hoće li ovo povećanje plata povećati i transfere iz republike prema lokalu? Da li će biti povećanja plata i u lokalnim samoupravama? Sa višom školom radnik opštinske uprave prima 38.000, dok će njegov kolega u vrtićima primati 56.000 dinara. Kako iz iste kase da platimo ljude na ovako različit način? – pitao je Tončev za govornicom.
On je opomenuo da je zakon o maksimalnom broju zaposlenih naneo veliku štetu lokalnim samoupravama, jer su skoro svi otpušteni radnici dobili na sudu, pa su štete milionske.
Tončev je opomenuo da su najniže plate u Srbije one koje primaju radnici u opštinskim upravama, pa zato stručni kadrovi ne žele tu da rade.
Kao primer on je naveo da lekar specijalista, uz to i predsednik Surdulice, prima oko 75.000 dinara, a direktor Vlasinskih elektrana čak 200.000.
– Zna li se ko tu više radi i ko ima veću odgovornost? Pa možemo li mi sami da pokrenemo inicijativu, da ne da čekamo da nam predsednik nešto kaže?Problemi se sistematski moraju rešavati, jer ljudi su nas za to glasali – kaže Tončev.
Ministar Siniša Mali odgovorio je na većinu pitanja Novice Tončeva, ali pravo političarski, ne ulazeći u ozbiljniju raspravu.
– Ove godine usvojićemo zakon o platama u javnom sektoru, koji bi trebao da ispegla te sadašnje nejednakosti. Po pitanju vaspitača, ako vama nije prioritet da oni imaju veće plate, onda je to svakako problem – rekao je Mali.
Kao praktičar, Tončev je u svojoj replici pred ministrom objasnio šta se dešava na terenu.
– Otpuštamo čistačicu koja je koštala oko 30.000, da bi se ona vratila preko agencije, ali sada košta 70.000 dinara. Fond plata bio je 10 miliona, otpustili smo radnike, smanjili plate, a sada nam za plate treba 17 miliona. Zato kažem – samo sistematskim delovanjem ovakvi problemi se mogu rešavati – rekao je Tončev u Skupštini.
Kao poseban problem Tončev je apostrofirao problem dnevnica, koje iznose oko 150 dinara, za šta „u Beogradu ni kifla ne može da se kupi“.
Pogledajte video.
SSB
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.