Vranjske, broj 1063
3. Agvust, 2017.
Piše: Slavomir Kostić
Potraživanje grada Vranja
Stvarnost ili fikcija
Grad Vranje po osnovi izvornih prihoda, poreza na imovinu, komunalne takse i naknade za zaštitu životne sredine, potražuje od pravnih i fizičkih lica 722 miliona dinara, a računajući i sredstva od poreza na zarade koja Republika Srbija u iznosu od 77 odsto transferiše lokalnim samoupravama, taj iznos premašuje milijardu dinara. Od tih para kojima „može da se asfaltira preko 100 gradskih ulica“, u startu je nenaplativo oko 800 do 900 miliona, pa aktuelna gradska vlast optužuje prethodnu da je privilegijama „neplaćanja od strane ne slučajno izabranih pravnih i fizičkih lica“ dugoročno ugrozila lokalne finansije i realizaciju komunalnog programa ove i naredne godine, dok se SPS pravda „razumevanjem za teško ekonomsko stanje ranijih godina u Vranju“.
Ostatak teksta možete pročitati OVDE.
_________________________________________________________________________________________________________________________________
Piše: Saša Stojković
Konkurs za medije u Vranju, još jendom
Napredna priča unazad
AMATERSKA GLUMA: Ovaj slučaj je specifičan u tom pogledu što je aktuelna ekipa za brukanje same institucije lokalne vlasti sada digla ruku i na SNS kao instituciju, a poglavito na ministra kulture Vladana Vukosavljevića, negirajući njegov potpis na podelu medijskih para na republičkom nivou. Naime, skoro svi koji nisu prošli u Vranju prošli su konkurs u Beogradu, a da ih niko nije vređao kako su im projekti glupi i promašeni, kao što je to ovde bio slučaj sa obrazloženjem Komisije koja je delila pare građana privatno zainteresovanim i partijski povezanim licima. U tom smislu, najindikativniji je primer „Vranjskih“, čiji je projekt prošao sa odličnim ocenama u ministarstvu, a kao nepotreban i priglup pao je ovde u Vranju. I baš taj slučaj otkriva pravo lice onih koji su delili pare, zaklinjući se u zakonitost i transparentnost.
Ostatak teksta možete pročitati OVDE.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Piše: Dušan Pešić
Spisak zaposlenih u gradskoj upravi
Imena uprkos duševnoj boli
Vranjskim“ je dostavljeno rešenje Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, kojim je naloženo da bez odlaganja Gradska uprava dostavi kopije svih ugovora, odnosno rešenja za lica radno angažovana na određeno vreme u periodu od 1. januara do 30. aprila 2017.
Zabrinuta lokalna vlast, da “Vranjske”, ne daj Bože, ponovo ne nanesu veliku štetu Gradskoj upravi, a zaposlenima duševnu bol, odbila je da pruži tražene podatke po Zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti. Nakon mnogo „peripetija“, a tek po nalogu iz Kabineta poverenika, Gradska uprava je dostavila spisak sa imenima koja su, prema rezonu vladajućeg krema, trebala biti sakrivena od očiju javnosti. Gradski oci su, u svoju odbranu, naveli da su „Vranjske” u broju 1056 na naslovnoj strani, na najgrublji način zloupotrebile ime jednog od zaposlenih u Gradskoj upravi, nazvavši ga ‘fantomom’, zbog čega zaposleni na određeno vreme ne žele da daju pristanak za obradu podataka“.
Ostatak teksta možete pročitati OVDE.
Vranjske, broj 1012
4. Avgust, 2016.
Piše: Saša Stojković
Otkazi u zdravstvenom centru
Sve po SNS spisku
U Zdravstvenom centru (ZC) u Vranju pokrenut je dugo najavljivani proces racionalizacije, iza koje se u stvari krije otpuštanje radnika ove najveće firme u Vranju. Trenutno ih u ZC Vranje radi 1344, a oko 15 odsto njih je „višak“, u firmi koja hronično kuburi sa radnom snagom, jer radi 24/7 čitave godine. Problem je star – prethodni direktori naprimali su nove radnike i podelili im rešenja o stalnom radnom odnosu. Ovakvo rešenje nije priznalo Ministarstvo zdravlja, pa se ovi radnici zovu „neugovoreni“, jer im Fond za zdravstvneu zaštitu ne prebacuje novac za plate. Dakle, ljudi imaju pravo da rade, imaju i rešenja sa pečatom ZC-a, ali za njih nema ni para ni dobre volje. Ovoga puta na udaru su bili „nemedicinski“ radnici, znači oni koji rade razne poslove u ZC-u koji se ne tiču direktno medicine – stražari, čistači, administrativni radnici i slično osoblje. Priča se da je od 31 radnika koji je ovih dana dobio otkaz njih 10 otišlo dobrovoljno, uz otpremninu, dok će ostali pravdu potražiti na sudu.
Ostatak teksta možete pročitati OVDE.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
Piše: Slavomir Kostić
Komrad na „čistilištu“
Higijena na kratkom štapu
Javno komunalno preduzeće «Komrad» čisti svega 27 ulica u Vranju, što od ukupnog broja gradskih ulica, kojih ima 503, predstavlja 5,3 odsto. Između ostalih, ne čisti se ni Kosovska ulica koja je jedna od najfrekventnijih u Vranju, jer sa 31 produktivnim radnikom, koliko ima Radna jedinica ovog preduzeća «Javna higijena» i svega jednom čistilicom, održavanje čistoće u gradu sa 55 hiljada žitelja i više od 500 ulica, objektivno, nije ni moguće. Zato u gradskoj vlasti razrađuju strategiju izlaska iz ovakvog stanja idejom da se uprkos važećoj Uredbi Vlade Srbije o zabrani zapošljavanja u javnom sektoru, omogući zapošljavanje većeg broja sezonskih radnika-čistača i time higijena gradskih ulica održi na potrebnom nivou.
Ostatak teksta možete pročitati OVDE.
___________________________________________________________________________________________________________________________________
Piše: Anđelija Stojkovič
Ljudi: Čedomir Marković, pevač
Poj, sine, poj
– Nas je u kući bilo šestoro dece i svako je zarađivao svoj džeparac. Ja sam čuvao ovce i ne da sam se krio, ali sam pevao kada se izdvojim negde. Neko od rodbine mi je kupio mali tranzistor i ja sam znao tačno koje emisije kada idu – priča Marković i dodaje da je prvi veći javni nastup imao sa 11 godina, a da je akapela pevao na kamionu pred oko 300 akcijaša koji su gradili put u Davidovcu.
SKOPLjE UMESTO BEOGRADA
Uz smeh priča da je imao podršku majke da se bavi muzikom i da mu je uvek govorila: „Poj sine, poj“, dok je otac insistirao da završi školu, jer „pesma može da čeka“, a on ne sme da upadne u „bulu“.
Ostatak teksta možete pročitati OVDE.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.