Sudovi od nedavno, pod uslovima predviđenim Zakonom o parničnom postupku, mogu javnim beležnicima-notarima poveriti određene vanparnične radnje kao što su sastavljanje smrtovnice ili popis i procena imovine umrlog.
– Sprovođenje ostavinske rasprave sud može poveriti javnom beležniku koji je sačinio smrtovnicu u predmetima primljenim posle 1. septembra 2014. godine u kojima nije naplaćena sudska taksa. Rešenje kojim se sprovođenje postupka ili neke procesne radnje poverava javnom beležniku donosi sudija kome je predmet dodeljen i protiv njega nije dozvoljena žalba. Sud određuje rok u kome notar mora obaviti povereni posao i obavlja nadzor nad njegovim radom. To ne znači da ljudi odmah treba da trče kod notara i prave gužvu, što se inače već dešava, jer to nije postala nadležnost notarijata, samo im sud ustupa određene predmete – otkriva za „Vranjske“ predsednik Osnovnog suda u Vranju Stojadin Stanković.
Rešenje koje je javni beležnik doneo kao poverenik suda može se napadati pravnim lekovima pod istim uslovima i po istim pravilima kao da ga je doneo sud, a pravni lek izjavljuje se notaru kod koga se predmet nalazi.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.