Raša Nedeljkov iz CRTE, nevladine organizacije koja se između ostalog bavi upravo pitanjima izborne korupcije, kaže da je sakupljanje sigurnih glasova svuda u svetu normalno, da je to višedecenijski posao, i da se njime bave mnoge političke teorije. No, ovo je Srbija, i nedostatak pre svega demokratske političke kulture ovde pravi sasvim drugu sliku.
„Dok je popisivanje sigurnu glasova dobrovoljno, tu problema nema. Oni se javljaju kada dolazi do ucena, pritisaka, čak otvorene kupovine. Ako nekoga iznuđujete ili kupujete, reč je o krivičnom delu vezanom za Zakon o izboru narodnih poslanika, koji se odnosi i na ove izbore. Nije bitno da li je u pitanju radno mesto ili litar zejtina. Opet, institucije sistema ne čine ništa da ovo spreče, što samo uvećava probem“, kaže Nedeljkov.
Opomenut da ovde, recimo, lekari pod firmom SNS-a pregledaju ljude u nekom selu ili delu grada, da mladi pod firmom SNS-a sređuju neki deo mesne zajednice, on kaže da se tu ne može govoriti o krivičnom delu sve dok ti ljudi za taj posao nisu plaćeni.
„Ako su plaćeni, onda govorimo o prekršaju, jer se iz javno dobijenih finansijskih sredstava takav rad ne može finansirati, što bi onda bilo kršenje zakona“, kaže Nedeljkov, uz napomenu da do sada u Srbiji nije doneta ni jedna jedina presuda po pitanjima izborih prevara, kršenja zakona i slično.
Kompletan tekst pročitajte i štampanom izdanju Vranjskih.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.