„Strabizam je poremećaj položaja očiju koji je često uzrok slabovidosti kod dece. Deli se na konkomitantni i paralitički. Kod konkomitantnog strabizma, ugao razrokosti isti je pri gledanju u različitim pravcima. Dok se kod paralitičkog, ugao razrokosti menja pri pogledu u različitim pravcima. Kod ove dece čest je tortikolis – krivošija, krivi vrat kao prinudni položaj“, objašnjava oftalmolog dr Miroljub Janev.
Kod konkomitantnog strabizma, kaže, skretanje oka jednako je u svim smerovima pogleda.
„Ova vrsta razrokosti javlja se obično od treće do pete godine detetovog života. U početku je intermitentna i javlja se povremeno, da bi se na kraju ustalila. U osnovi može da bude hipermetropija – dalekovidost, a naročito je rizično kad jedno oko ima normalnu dioptriju, a drugo visoku dalekovidost“, ističe dr Janev.
Razrokost, prema njegovim rečima, češće se javlja kod dece kod kojih u porodici postoji ovaj problem, pa su zbog toga potrebne rane kontrole sve dece, a naročito onih u čijoj porodici postoje refrakcione anomalije.
„Sada postoje savremeni uređaji za merenje dioptrije – keratorefraktometri. Deca mogu rano da odlaze na kontrole, da bi se, ako se nešto posumnja, preduzelo dalje lečenje. Pogrešno je mišljenje da do treće godine ne treba raditi ništa. Naočare mogu da se odrede kod visokih refrakcionih grešaka kada dete napuni godinu dana“, kaže dr Janev.
Ukoliko postoji slabovidost koja je češća kod razrokog oka, onda je potrebna i okluzija (zatvaranje) zdravog oka.
„Ponekad je neophodna operacija strabizma. U tom slučaju, rešava se samo ugao skretanja. Operacija ne popravlja vidnu oštrinu“, napominje oftalmolog dr Miroljub Janev.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.