Direktor Narodnog muzeja u Vranju Saša Stamenković smatra da je Miroljub Aleksić, jedan od najozbiljnih poslovnih ljudi i investitora u Srbiji, i da bi njegova investicija u Haremluk, kulturno dobro od velikog značaja, bila „najbolje rešenje“.
„Interes grada, sa aspekta zbrinjavanja i zaštite objekta, je da dođe investitor koji bi se prema zgradi odnosio kao pravi domaćin.
Aktuelni trenutak je najgori po Haremluk, zgrada je pod ingerencijom Republičke direkcije za imovinu, koje nema nigde i ništa ne preduzima, a zgrada propada naočigled svih nas“, kaže Stamenković.
On upozorava da krov Haremluka već duže vreme prokišnjava.
„U to sam se lično uverio, objekat se sve više devastira od kiše do kiše.
Mislim da bi investitoru država morala da omogući da uložena sredstva kroz kiriju povrati, da ga oslobode plaćanja i da se objekat što pre sanira“, navodi Stamenković.
Na poslednjem javnom oglasu za izdavanje Haremluka, za zakup u ugostiteljske svrhe, za najboljeg ponuđača Republička direkcija za imovinu RS odabrala je beogradsku kompaniju „Amasis“, Vranjanca Miroljuba Aleksića.
Određena je cena zakupnine od 3,90 evra po metru kvadratnom, odnosno 1.936,74 evra mesečno.
Kada je „Amasisu“ poslata odluka i nacrt ugovora, iz beogradske kompanije poslali su nazad „izjašnjenje“ da je odluka Direkcije za imovinu „suprotna svakoj ekonomskoj logici i opštem interesu“, usmerena „protiv investitora i investiranja“.
„Odluka je rezultat monopolskog položaja jedne ugovorne strane, što je suprotno Zakonu o obligacionim odnosima.
Naravno, sve što je nepovoljno za investitora, nepovoljno je i za opšti interes, jer cilj investiranja je opšti interes“, kaže se u pismu „Amasisa“ upućenom Direkciji za imovinu.
Suština problema je u tome što je Republička direkcija za imovinu, odredbom člana 10 Nacrta ugovora o zakupu, odredila da svi troškovi buduće adaptacije, koju najpre mora Direkcija da odobri, „padaju na teret zakupca“, što u „Amasisu ne žele da prihvate.
Oni su u pismu Direkciji podsetili na član 14 Uredbe o uslovima pribavljanja i otuđenja nepokretnosti neposrednom pogodbom i davanja u zakup nepokretnosti u javnoj svojini, koja „daje pravo zakupcu da, zbog ulaganja sopstvenih sredstava u investiciono održavanje, ima pravo na umanjenje zakupnine ili čak oslobođenje od plaćanja zakupnine“.
Prema procnama „Amasisa“ adaptacija Haremluka koštaće oko 150.000 evra.
Haremluk je pre 250 godina izgradio Rauf beg Džinoli.
U zgradi su do 1878. i oslobođenja grada od Turaka živele pašine žene.
Prvi konzervatorsko-restauratorski radovi izvedeni su 1955. godine, a 1994. godine završeno je renoviranje objekta u poslovni klub „Simpa“.
„Simpo“ je dvadeset goina koristio objekat bez plaćanja zakupnine, jer su troškovi investiranja u obnovu od 1,4 miliona tadašnjih nemačkih maraka „prebijeni“ na ime zakupnine.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.