SNS: Stranačko rešavanje socijalnih problema



Savet za socijalna pitanja GrO SNS-a objavio je na zvaničnom profilu na Fejbuku da je počeo akciju “Razgovor sa građanima”.

Ideja im je, kako navode, da u okviru ove akcije građani iz socijalno ugroženih kategorija stanovništva, svakog dana u prostorijama Srpske napredne stranke u Vranju mogu da razgovaraju sa Nenadom Milojevićem, predsednikom Saveta za socijalna pitanja i Danijelom Milosavlјević, članicom Saveta.



– Kroz srdačne i prijatelјske razgovore građani su izložili svoje probleme te su definisani početni koraci za delovanje u pravcu rešavanja istih i sprovođenja u delo korisnih predloga naših sugrađana – stoji u pojašnjenju ove akcije.

Reklo bi se – lep gest, ali postavlja se pitanje zašto gradska većnica zadužena za socijalna pitanja Danijela Milosavljević obavlja razgovore sa građanima u stranci, a ne u Gradskoj upravi?

Sa druge strane, stvara se privid da institucije poput Centra za socijalni rad ili druge koje se bave socijalnom politikom nisu prava adresa, već da se problemi rešavaju u stranci.

Većnica Milosavljević kaže da jasno odvaja te dve funkcije, člana Saveta za socijalu i mesto većnice za socijalna pitanja.

– To sam isključivo i tražila kad smo o ovome razgovarali. Ovde sam da kao članca SNS-a razgovaram sa građanima, a kad kao većnik mogu da pomognem radim to isključivo u zgradi Skupštine, na svom radnom mestu – kaže Milosavljevićeva.

Opet, Nenad Milojević zvani Šone važi za nekog ko se lako oglušava o zakon kada je u pitanju humanitarni rad u okviru stranke.

Iako Zakon o finansiranju političkih aktivnosti („Sl. glasnik RS“, br. 43/2011 i 123/2014 – dalje: Zakon) zabranjuje strankama da se bave humanitarnim radom, one u zamenu za siguran glas nude besplatne zdravstvene preglede i raznoliku drugu pomoć,a u tome prednjače Šone i ekipa.

Stranke po zakonu ne bi smele da troše novac za zdravstvene preglede, poklanjanje paketa sa hranom, izgradnju stambenih objekata i slično, ali to očigledno Šoneta mnogo ne tangira.

On osim što u ime Saveta ovo radi, redovno fotografije bolesnih i socijalno ugroženih ljudi koji su na meti njegovih akcija objavljuje na društvenim mrežama.

Na sajtu Agenije za borbu protiv korupcije, jasno je navedeno kako se zokonom definiše ova oblast.

– Humanitarno pomaganje ugroženih grupa kao i davanje stipendije zainteresovanim licima od strane političkog subjekta nije u skladu sa Zakonom o finansiranju političkih aktivnosti. Ovo stoga što se, u smislu odredbe člana 19. stav 1. navedenog zakona, sredstva za finansiranje redovnog rada koriste isklјučivo za funkcionisanje i propagiranje ideje političkog subjekta. Istim stavom određene su aktivnosti koje politički subjekat realizuje kroz redovan rad. Iz njihove prirode jasno se vidi da ne obuhvataju ni jedan vid humanitarne pomoći ili stipendiranje – stoji na sajtu.

Uklapa li se u ovu preporuku i razgovaranje većnice Milosavljević koja odobrava pare siromašnima sa tim isti siromašnima, ali u prostorijama stranke, preobučena u stranački dres?

Istine radi, mnoge političke partije na lokalu se ponose humanitarnom delatnošću, koju propagiraju putem društvenih mreža.

Stranke čak šalju saopštenja za javnost u kojima se govori o njihovim humanitarnim delatnostima, koja su sve učestalija kako se bliže izbori.

SSB

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar