Sinovi Dragomira Tomića među osumnjičenima za štetu od 300 miliona maraka u bosanskom „Unis“-u



Prema saznanjima iz Tužilaštva BiH, inspektori „Sipe“, nakon opsežne istrage, predali su ovom Tužilaštvu izvještaje o počinjenim krivičnim delima protiv odgovornih lica iz firme „Agroherc“ i više povezanih firmi, piše bosanski portal Republikasrpska.rs.

Među osobama pod istragom su sinovi bivšeg predsednika Kompanije Simpo Dragomira Tomića.



Puno je spornih novčanih transakcija firme „Agroherc“ i of-šor kompanija koje se istražuju i putem kojih je izvlačen novac iz pokradene fabrike cevi “Unis” iz Dervente.

Sipa je utvrdila da je „Agroherc“ kupio bilećki mlin i „Žitoprodukt“ u stečaju upravo novcem Fabrike cevi “Unis” iz Dervente, koja je 24. januara 2013. godine uplatila 300.000 evra na račun povezane firme „Balkan steel int“, a već narednog dana 25.1.2013. „Balkan steel int“ je dao 300. 000 evra pozajmice, koja nikada nije vraćena, preduzeću „Agroherc“ za kupovinu mlina i silova „Žitoprodukta“ u Bileći.

„Balkan steel int“ je of-šor kompanija Gorana Tomića (sina Dragomira Tomića, prim.I.V), registrovana u Lihtenštajnu i većinski je vlasnik “Unis” fabrike cijevi iz Dervente, a većinski vlasnik povezanog „Agroherca“ je Aleksandar Tomić, Goranov rođeni brat.

Braća Tomić su sinovi kontroverznog Dragana Tomića, dugogodišnjeg direktora i vlasnika kompanije „Simpo“ iz Vranja i sumnjivi su na kriminal koji je Republici Srpskoj nanio štetu veću od 300 miliona maraka.

Iz Fabrike toplo valjanih cijevi “Unis” izvučeno je najmanje 300.000.000 maraka, a Sipa je istragom utvrdila na koji način i pitem kojih povezanih firmi je iznesen novac na račun povezanih pravnih lica i of-šor kompanija.

Pre blokade računa, derventska fabrika “Unis” uvozila je toplo valjane trake iz „Železare Smederevo“ putem kompanije „Agroherc“ i „Plans global“, koja je u vlasništvu Rajka Milića iz Beograda, a nakon obrade izvozila cijevi putem posrednika kompanije „Balkan steel int“.

Profesija sin

Samo tokom jedne transakcije na račun „Balkan steel int“ koji je otvoren u Makedoniji prebačeno je 5 miliona evra, koje su kasnije podignute u gotovini i transferisane na račune više fizičkih lica u Makedoniji.

Kompanije „Balkan steel int“ i „Plants global inc“ su ostvarivale veliku dobit izvlačeći, dok je fabrika “Unis” iz Dervente tonula u minus, jer nije mogla da pokrije troškove poslovanja.

Sipa je, između ostalog, ranije blokirala i 864.000 evra koje je of-šor kompanija „MFC Commodites“ uplatila na račun bilećkog „Agroherca” DOO, kako bi se putem ove fiktivne firme iz Bileće Ugovorom o asignaciji isplaćivale neto plate radnicima “Unisa” i tako izbjegavalo plaćanje poreza, doprinosa i ostalih obaveza državi.

Milionski iznosi iz fabrike cevi “Unis” uplaćivani su i na račun firme „Plans global“ otvoren u Švajcarskoj, a zanimljivo je naglasiti da je upravo sa ovog računa u oktobru 2016. godine uplaćeno 3.000.000 evra na račun kompanije „Slobomir“ za navodnu dokapitalizaciju posrnule “Pavlović banke”.

Treba naglasiti da je kompanija „Plants global inc BiH“, koja je registrovana u BiH, sa samo jednim zaposlenim radnikom u 2016. godini imala promet od čak 8.974.745 KM.

Na 83. sednici Vlade Republike Srpske održanoj 27.7.2016. usvojeni Zaključci kojima se vrši reprogram duga fabrici “Unis”, te do 31.12.2016. odgađaju blokade računa i plaćanje svih obaveza.

Uprkos brojnim upozorenjima u javnosti, Vlada i MUP Republike Srpske nikada nisu pokušali da istraže poslovanje i zaustave izvlačenje stotina miliona maraka iz Republike Srpske na račune tajkuna i of-šor kompanija, te uništenje IGE kojoj je “Unis” ostavio 80.000.000 evra izvoznih garancija koje mora da plati.

Iako je istraga još u toku, Sipa je dokumentovala sve zloupotrebe i novčane transakcije povezanih firmi i fizičkih lica i podnijela Izvještaj Tužilaštvu BiH.

N.V.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar