Medijska pismenost je, u uslovima ekspanzije interneta i društvenih mreža, danas postaje nezaobilazna tema i kreator mnogih sadržaja naše svakodnevice.
O ovoj temi je u Bujanovcu, u Kancelkariji Misije OEBS, Nedim Sejdinović, predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine, razgovarao s novinarima juga Srbije.
On je istovremeno preneo rezultate i zapažanja njegovih razgovora sa više od 130 zainteresovanih srednjoškolaca i preko 50 njihovih profesora i nastavnika, tokom četvorodnevnog boravka u Bujanovcu i Preševu.
Razgovarano je takođe o iskustvima medijskih udruženja u radu na Medijskoj strategiji, stavovima vlasti prema ovom pitanju, zloupotrebama zakona u medijskoj sferi i ulozi Poverenika za informacije od javnog značaja.
– Neverovatan je podatak da su državni organi, od početka 2015. godine, odbili da odgovore na 601 predmet kojim su građani i institucije, posredstvom Poverenika za informacije, tražili razne podatke od predstavnika vlasti – rekao je Sejdinović.
On je objasnio da je za to ćutanje država platila tričavih 36 miliona dinara, a novinarima prepustila neverovatno veliki teren da od tih predmeta nekada naprave 601 istraživački priču.
– Možete da zamislite kakvih će podataka biti u tim pričama kada saznamo šta su i zbog čega pojedinci u vlasti krili od građana i javnosti – zapitao se predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović.
Rečeno je takođe da su pojedinci u vlasti i relevantni državni organi, uz pomoć prljave propagande njihovih tabloida „Informera“ i „Dnevnog telegrafa“ pre svih, napravili takvu situaciju u medijskoj sferi, koju Evropa dugo neće prihvatiti.
R. Irić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.