SAŠA DjORDjEVIĆ (BCBP): Borba protiv kriminala i korpucije kao jeftin medijski trik



„Tri četvrtine građana Srbije smatra da je rad policije politizovan. Višedecenijska praksa političara da spektakularno najavljuju hapšenja, otkrivaju istrage koje se vode ili etiketiraju određene osobe je uticala na diskreditaciju rada pravosuđa i policije, čime se obesmišljava ceo krivični postupak i krši krivični zakonik. U poslednjih 15 godina Bela knjiga je često bila tema novinskih članaka. Snimanjem privođenja „stečajne mafije“ i organizovanjem konferencija za medije sa mesta hapšenja i zločina započeta je nova era u otkrivanju detalja iz istraga na medijski atraktivan način.Ovakvim ponašanjem političari iskorišćavaju svoju funkciju radi dobijanja političkih poena, ali i urušavaju profesionalnost ljudi iz policije i tužilaštva“,  kaže Saša Djorđević, ekspert Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

On dodaje da ni ova kao ni prethodne vlasti nemaju pravi lek za korupciju, koja je takođe predmet njegovog rada. Prema Djorđevićevim rečima, borba protiv kriminala i korupcije svodi se na jeftin medijski trik:



„Vlast, a tu ne mislim samo na sadašnju, nema odgovor na korupciju i obračune na ulicama gradova u Srbiji koji se dešavaju po gradskim centrima, u blizini škola, gde su i nevini prolaznici žrtve. Borba protiv korupcije i kriminala se koristi kao jeftini medijski trik gde su hapšenja atraktivna, a sudskog epiloga nema. Ceo taj lanac saradnje između policije, tužilaštva i sudstva ne funkcioniše kako valja. Pored toga, akcioni plan za sprovođenje antikorupcijske strategije se slabo sprovodi. Ako nemamo jake institucije, pre svega jaku policiju i tužilaštvo koji poseduju integritet, kako na institucionalnom tako i na individualnom nivou, veoma je teško zamisliti da borba protiv korupcije i kriminala može da bude uspešna“, tvrdi Djorđević i dodaje da nada ipak postoji s obzirom da su otvorena poglavlja 23 i 24 u procesu evropskih integracija Srbije.

„Ali, nisam siguran koliko je vlast zaista zainteresovana za sve to“, konstatuje.

Aleksandar Vučić je na samom početku svoje vlasti borbu protiv kriminala i korupcije stavio u sam epicentar političkog programa. Čini se da je prve izbore i dobio, u velikoj meri, na toj platformi, a naš sagovornik podseća na evropske deklaracije u kojima jasno stoji da u Srbiji nema napretka po ovom pitanju.

„Potrebno je podsetiti ljude da je 2012. godine vladajuća stranka, između ostalog, dobila izbore zbog toga što je obećala da će rešiti slučajeve 24 sporne privatizacije. Njeni prethodnici su obećavali isto. S obzirom da su rezultati do sada veoma slabi, na ovom slučaju se najbolje vidi koliko je borba protiv korupcije proteklih godina bila suštinska, a koliko deklarativna. O rezultatima „napora“ da se smanji korupcija dovoljno je pročitati izveštaj Evropske komisije u kome piše da nema napretka. Problem je još veći jer korupcija polako postaje običajno pravo i nešto normalno u društvu na šta su građani naviknuti. Plašim se da je takvu štetu teško otkloniti i da je potrebno istovremeno raditi na izgradnji institucija i na edukaciji građana“, poručuje Djorđević.

KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANjU VRANjSKIH.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar