Ruski stručnjaci, koji su ovih dana dezonfikovali vranjsku Bolnicu, ocenili su kao povoljnu činjenicu da je ona paviljonskog tipa, dakle rasrostranjena na širi prostor.
– Rusi su u četvrtak 23. aprila dezinfikovali 13.000 kvadrata bolnice u Vranju, i tada se pozitivno izrazili o paviljonskom tipu, posebno sa aspekta zaštite u vreme epidemije zaraznih bolesti. Po njima, ovakav koncept u sekundarnoj zaštiti povoljniji je za sprečavanje prodora zaraze na druga odeljenja i službe – kaže sagovornik Info Vranjskih.
Po ovom izvoru, ruski medicinnski stručnjaci generalno nisu protiv sistema “jedna zgrada jedna bolnica“, koji se formira u Vranju od izgradnje nove Bolnice i najave rekonstrukcije čitavog ZC Vranje.
– Čak i u ovom konceptu iz ruskog iskustva navodi se da obavezno moraju biti odvojena Infektivno i Grudno odeljenje, Služba za transfuziju, Radiološko odeljenje, dok u jednoj zgradi, između ostalih, obavezno mora da bude bolnička laboratorija. Po Rusima, onaj ko je projektovao ovakvu bolnicu u Vranju, pre mnogo godina, bio je odličan medicinski stručnjak – ističe sagovornik Info Vranjskih.
Ruski medicinski tim već nedelju dana boravi u Vranju i na jugu Srbije, radi dezinfekcije u ovdašnjim zdravstvenim ustanovma.
S. Kostić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.