U Pčinjskom okrugu retke bolesti ne javljaju se ništa češće, niti ređe nego u ostalim krajevima Srbije, rečeno je na predavanju o retkim bolestima, namenjenom medicinskom osoblju sa teritorije Grada Vranja, s ciljem uspostavljanje bolje i tačnije dijagnoze kod pacijenata.
„Ovakva vrsta edukacije potrebna je lekarima , jer se ovo ne uči u školama, već se to stiče kroz iskustvo i praksu“, izjavio je Goran Ilić, aktivista Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije.
Retke bolesti su one čija je učestalost manja od jedne na 2.000 ljudi, a procenjuje se da ih ima između 6.000 i 8.000 vrsta.
Prema dostupnim podacima u Srbiji od njih boluje oko 600.000 ljudi , što je nešto više od 8 odsto ukupnog stanovištva.
„One se uglavnom otkrivaju u dečjem uzrastu, a u 80 odsto slučajeva uzrok je genetski faktor“, kazala je tom prilikom dr Sonja Pavlović, molekularni genetičar.
Retke bolesti se najčešće sreću u oblasti neurologije, a posebno dečje.
Aleksandar Stajić , pomoćnik gradonačelnika za oblast zdravstva, istakao je da je ovo predavanje veoma bitno za lekare i medicinsko osoblju sa teritorije grada.
„Mi smo se kao lokalna samouprava vrlo često susretali sa pacijentima koji su tražili pomoć za lečenje van grada ili zemlje.
Oni su imali simptome, ali nije bilo poznato o kojim bolestima se radi.
Svesni smo ozbiljnosti ovog problema i nastavićemo da kontinurano radimo na zaštiti stanovništva“, rekao je Stajić.
On je podsetio da postoji poseban namenski račun za finansijsku podršku u lečenju obolelih od maligniteta i drugih teški bolesti, i istakao da lokalna samouprava maksimalno nastoji da pomogne pacijentima.
Skup je održan u organizaciji Nacionalne organizacije za retke bolesti i Instituta za molekularnu biologiju i genetski inžinjering, u velikoj sali Skupštine Grada Vranja.
I.V.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.