Virtuelni način komuniciranja način je života mladih širom sveta, pa i u Vranju.
STRANKE NA INTERNETU: SNS stalno, SPS za koktel
Razlozi korišćenja digitalne komunikacije su uglavnom raznovrsni, od povezivanja sa ljudima koje žive daleko, pa do mogućnosti učenja nečeg novog. Željenog, ili, nažalost i sve češće, neželjenog sadržaja.
Slađana Mitić, pedagog Gimnazije „Bora Stanković“, ističe da praksa, pre svega iz razgovora sa srednjoškolcima, pokazuje da većina njih koristi socijalne mreže u najvećem delu dana, ali i noći.
„Kao jedan od glavnih prednosti oni uglavnom navode brzo dolaženja do informacija, ili mogućnosti kontakta sa ljudima koji nisu u bližem okruženju.
U razgovoru sa gimnazijalcima uvidela sam da su oni svesni uglavnom svih opasnosti društvenih mreža. Lažno predstavljanje je najveća mana ovakve komunikacije, najviše kod mlađih osoba“, kaže Mitićeva.
Ona smatra da je umerenost u svemu vrlo bitna, i da se čak može reći da su mlađi umereniji od starijih kada je u pitanju, recimo, postavljanje slika na internet.
„Smatram da treba da postoji granica, i da su neke slike samo za ličnu upotrebu. Bitno je da čuvate svoju i privatnost porodice“, kaže Mitićeva.
Ona ističe da kod većine gimnazijalaca ne postoji gotovo nikakav otpor prema tehnološkim inovacijama koje sada čine deo života skoro svakoga od nas.
„Jedna učenica je izjavila da ona ne poznaje nikog ko ne koristi društvene mreže i da je to danas retkost. Izgleda da je taj virtuelni svet postao toliko stvaran.
Srednjoškolci su mišljenja da ukoliko nemate svoj profil na društvenim mrežama, vi ne postojite“, dodaje Mitićeva.
Suzana Antić, predsenica udruženja stručnih saradnika pedagoga Vranja i pedagog u O.Š. „Bora Stanković“ u Tibuždu, ističe da je veoma bitna edukacija dece u najranijem uzrastu.
„Deca bi morala da budu pripremljena za koriščenje društvenih mreža, jer svakako predstavljaju opasnost.
Jednostavno, moraju im se predočiti posledice takve komunikacije i razgovarati sa njima o štetnosti korišćenju istih“ , navodi Antićeva.
Ona dodaje da su nedavno vršena istraživanje na nivou Pčinjskog okruga o tome koliko mladi upotrebljavaju društvene mreže.
Ova istraživanja su pokazala da su mladi veoma aktivni na mrežama, pa se pitanje edukacije od najmanjeg uzrasta postvalja kao ključno.
“Radimo na elektronskom opismenjavanju, ali osim što učimo decu, trudimo se da i roditeljima sugerišemo da postoje mnoge opasnosti za mališane, ako se internet koristi bez kontrole.
Veliki broj starijih uopšte ne koristi računare, niti zna kako funkcionišu socijalne mreže, pa im je teže da shvate šta njihova deca rade ispred monitora”, kaže Antićeva.
Svetska organizacija psihologa i pedagoga smatra da dete ne bi trebalo da ulazi u svet društvenih mreža pre dvanaeste godine.
Ali, saveti su jedno, a stvarnost drugo. Bila ona virtuelna ili realna.
M. Mitrović
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.