RASIPANJE PARA u Centru za socijalne usluge: Ima se, može se, al se i hoće



Koliko se i kako radi ili ne radi, i koliko se ne poštuju zakoni u radu lokalnih javnih preduzeća i ustanova u dobroj meri pokazuje i kontrola rada Centra za razvoj lokalnih socijalnih ustanova u Vranju.

Rad ove javne ustane kontrolisala je nadležna Državna revizorska institucija (DRI) koja je svoj izveštaj broj: 400-328/2017-04, sa potpisom državnog revizora Radoslava Sretenovića obelodanila u poslednjim danima 2017. godine.



DRI je ukazala na dugačak niz nepravilnosti u poslovanju Centra za razvoj lokalnih usluga socijalne zaštite, ali se to nikoga nije ticalo, do danas, jer su svi izveštaji o poslovanju ove firme glatko prošli i na Gradskom veću i na Skupštini.

Revizija je ustanovila niz detalja, a pre svega je našla višak u delu rashoda od 2,3 miliona dinara!

Uz to vrednost zgrada i građevinskih objekata povišena je za čak 8,18 miliona dinara, potraživanja su umanjena za 186.000 dinara, a stvorene su obaveze iznad dozvoljene aproprijacije za 2,1 milion dinara.

– Kao indirektni korisnik Centar je nepravilno stvorio obaveze u iznosu od 3,345 miliona dinara, i to tako što je napravio obaveze iznad odobrene aproprijacije od 1,794 miliona dinara, a bez postupka javne nabavke i obaveze od 1,551 miliona. Centar nije prikazao potraživanja od 186.000 dinara, obaveze za plate od 1,691 dinara, za doprinose od 303.000 dinara i po osnovu dotacija od 106.000 dinara – kaže se u Izveštaju.

Ali, to nije sve što se u Centru radilo u vreme direktorovanja Dejane Bogdanović, koja je na čelu firme bila kao kadar PUPS-a.

DRI je našla da je Centar preuzeo obaveze po programskoj aktivnosti Prihvalitište i prihvatna stanica od 1,794 miliona dinara, zatim nekakve „naknade troškova za zaposlene“ vredne 787.000 dinara, i nabavio „mašine i opremu“ za 215.000 dinara.

Radilo se u Centru, ako je verovati DRI, sve i svašta, pa je tako struja plaćena 1,115 miliona dinara, a nabavljena je bez javne nabavke.

Za lož ulje plaćeno je 228.000 dinara, i to preko onog plana koji je obuhatala javna nabavka.

Ovde verovato ima i ozbiljnih propusta, jer je lož ulje nabavljeno za ukupno milion dinara, a ne postoji otpremnica kao dokaza da je roba isporučena.

Da se ne pominje dva miliiona dinara za troškove energije, ko da drže stambenu zgradu od deset spratova!

Za obezbeđenje Centar je sa budžeta grada Vranja ukupno utrošio čak 2,903 miliona dinara, i to 930.000 dinara “Sistem FPS obezbedjenje” doo Beograd, 1,194 miliona “Dobergard” doo Beograd i još 179.000 dinara za tu firmu, opet bez javne nabavke.

Uz to, DRI napominje da postoji sumnja da ova usluga nije ni izvršena, a ipak je plaćena!

I tako, spisak nepravilnosti koje je otkrila DRI u Cenntru podugačak je, a pri tome je Centar jedna od najmlađih i najskromnijih lokalnih firmi.

Šta li bi se tek našlo da se uđe u “Korad” ili Vodovod”?

Ali, i ovako, sve je jasno – ima se, može se, i hoće se. Uz malo političke podrške u vidu 33 ruke SNS-a i podržavatelja, eto uspeha.

Ili katastrofe, ko kako gleda.

SSB

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar