Protestni skup: Ne nasilju u porodici



U Vranju je održan protestni skup povodom najnovijih slučajeva nasilja u porodici gde su žrtve žene i deca.

Nijedna žena manje – nijedna mrtva više, slogan je protesta koje je održao Odbor za ljudska prava – SOS telefon Vranje sa nevladinim organizacijama Mrežom „Žene protiv nasilja“ i Centrom E8.



Zahtevaju se efikasnije mere zaštite žrtve, primena novog Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, kao i profesionalno prepoznavanje elemenata nasilja u porodici.

„Razlog za organizovanje protesta danas u Vranju i u više od 100 gradova u Srbiji jeste veliki broj žena koje su doživele nasilje u porodici u prethodnim mesecima i zabrinjavajući broj ubijenih žena u Srbiji u porodičnom nasilju.

Direktan povod za današnji protest su dva slučaja ubistva žena i deteta u Centrima za socijalni rad u Beogradu.

Prema podacima, od početka godine, 19 žena je ubijeno u Srbiji u porodično-partnerskim odnosima.

U prošloj godini, 35 žena je izgubilo život“, rekla je Suzana Antić Ristić, predstavnica Odbora za ljudska prava i SOS telefona u Vranju.

U Pčinjskom okrugu od januara 2017. godine tri žene su izgubile život u porodičnom i partnerskom nasilju.

Jedna žena na teritoriji opštine Vladičin Han je prema zvaničnim podacima zadavljena od strane partnera, dok su druge dve žene ubijene vatrenim oružjem.

Još više postaje zabrinjavajuće jer je od 1. juna stupio na snagu novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.

Zbog toga su očekivanja svih nas da broj prijavljenih slučajeva i broj nasilja bude smanjen“, naglasila je Antić Ristić.

Prema podacima, napominje, Mreže žena protiv nasilja, svaka treća ubijena žena je pre toga prijavljivala nasilje i kontaktirala nadležne institucije i tražila pomoć od institucija.

„Zbog toga danas protestujemo i javno kažemo i tražimo da država, nadležne institucije i nadležni pojedinci koji rade u institucijama budu efikasniji i moraju mnogo ozbiljnije da slušaju šta žene pričaju kada prijavljuju nasilje, da veruju ženama kada priča na koji je način doživela nasilje.

Ubistva potvrđuju da pojedinci u institucijama ne rade sada svoj posao i nisu ga radili u prethodnom periodu“, istakla je ona.

Jedna od žena koja je ubijena u Beogradu, navela je, ubijena je dan pre sudskog poziva za razvod.

„Imamo slučajeve žena na SOS telefonu koje govore da je stepen nasilja povećan u danima u periodu pre odlaska na sud.

Podsećam na četvorostruko ubistvo 2008. godine u okolini Bujanovca kada je žena ubijena dan pre odlaska na sud.

To su trenuci na kojima pojedinci u institucijama moraju ubuduće da obrate pažnju, to im nalaže i novi Zakon o sprečavanju nasilja u porodici“, navela je Antić Ristić.

Zahteva se, takođe, kako je dodala, da se utvrde propusti u radu pojedinaca u institucijama.

„Tražimo da centri za socijalni rad odmah obustave sva viđanja u kontrolisanim uslovima za koje ne postoji sudska odluka i tražimo da ispitaju sve slučajeve u kojima je prijavljivano nasilje kako bi procenili rizik od daljeg nasilja prema ženama i dece i predložili mere radi obezbeđivanja njihove zaštite.

Hitno tražimo i uvođenje reda i kontrolu u nelegalnom posedovanju oružja.

Ono što tražimo je nulta tolerancija na nasilje nad ženama i nasilje u porodici“, istakla je Antić Ristić.

J.R.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar