Ostaci ostataka socijalističke ekonomije Vranja, sam Grad i pokoja ovdašnja ustanova poveriocima ukupno duguju više od 30 MILIJARDI dinara, i to najmanje, pa se i bez podataka o dugovima građana bankama može zaključiti da se i grad i njegovi žitelji nalaze u dužničkom ropstvu.
Podaci sa kojima raspolažu InfoVranjske, ipak, nisu potpuni, jer u ukupan iznos dugovanja nisu uračunate kamate i nedostaju podaci za manje firme i ustanove, ali nezavisno od toga zastrašuje podatak da ta dugovanja premašuju 30 milijardi dinara, odnosno, 250 miliona evra.
Najveći dužnik je kompanija «Simpo», sa najmanje 22 milijarde dinara duga, uz napomenu da je taj dug bio veći sve dok država zajedno sa lokalnom samoupravom nije konvertovala u vlasništvo preko 70 miliona evra.
Drugo i treće mesto na neslavnoj listi dužnika dele «Jumko» i «Zavarivač» sa po 2,1 milijarde duga, na četvrtom je Zdravstveni centar Vranje sa 1,1 milijardi dinara, pa ponovo «Simpo» koji se u 2017. godini dodatno zadužio sa milijardu dinara iako je iz Fonda za razvoj dobio beskamatnih 900 miliona dinara.
Ugostiteljsko preduzeće Vranje ukupno duguje 230 miliona dinara, Grad Vranje 227 miliona, «Poljoprodukt» 200 miliona, Apoteka Vranje 160 miliona, banjski «Živinoprodukt» 143 miliona, te «Koštana» bez kamata 100 miliona dinara.
Najsitniji dužnik na ovoj listi je «Simpo Cveće» iz Vranjske Banje čiji ukupan dug iznosi 67 miliona dinara.
Da zaključimo, «dug je ipak kompleksno pitanje», kako je to svojevremeno ocenio Goran Đorđević Đoša, aktuelni direktor vranjskog «Vodovoda» i gensek Gradskog odbora SNS u Vranju, ali, da ga ima, ima ga, i on je toliki da se ovoga časa, bez obzira na sva obećanja SNS-a i aktuelne vladajuće strukture, ne vidi način na koji bi on mogao biti rešen.
S. Kostić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.