Od 12. do 19. juna biće organizovan bogat program povodom obeležavanja 50 godina postojanja Muzej kuće Bore Stankovića.
Manifestacija počinje 12. juna otvaranjem izložbe i prezentacijom projekta „Od primarnog do autentičnog – rekonstrukcija, konzervacija i savremeni pristup u pola veka kuće Bore Stankovića“.
U dvorištu Borine kuće biće otvorena scena za igrano-muzičke prikaze „Bori u čast“, koje će izvesti učenici osnovnih škola Vuk Karadžić, Radoje Domanović i Dositej Obradović.
Predviđen je i nastup GKUD Sevdah, solista Ivane Tasić, Branimira Stošića, Slobodana Jovanovića i glumca Dragana Jovanovića.
Predstavom „Tašana“ vranjskog pozorišta i poetsko-scenskim nastupom „Samo sanjani prostor sreće“, u izvođenju vranjskih gimnazijalaca, biće završen program u dvorištu kuće Bore Stankovića.
Za kraj manifestacije predviđena je svečana akademija „Pola veka Muzej kuće Bore Stankovića“, koja će se održati 19. juna u Domu vojske.
Kuća Bore Stankovića nalazi se u Vranju, u Baba Zlatinoj ulici broj 9, nekadašnjoj Donjoj mali, na placu koji je kupila Borina baba po kojoj je ulica i dobila ime.
Objekat je značajan po tome, jer se upravo u ovoj kući rodio književnik Borisav Stanković.
Kuća Bore Stankovića ima status spomenika kulture od velikog značaja.
Podignuta je davne 1855. godine, a s početka XX veka opština je otkupila kuću, rekonstruisala je i od tipično vranjskog domaćinstva napravila muzej kuću.
Godine 1966. izvedeni su konzervatorsko-restauratorski radovi, posle čega je, godinu dana kasnije, u ovoj kući smešten Muzej Bore Stankovića.
Kuća je danas otvorena za posetioce.
U gostinskoj sobi Muzeja kuće Bore Stankovića, nalazi se bakarno posuđe, od kojih se po lepoti izdvajaju sahani.
Takođe i minderluci za sedenje pored prozora, sanduk za posteljinu.
U centralnom delu Muzeja, glavno vidno mesto zauzima mangal – sud sa žarom od bakra koji je služio za zagrevanje prostorija, podgrevanje jela, ibrik, đugumi-bakarni sudovi za vodu.
Odvojena letnja kuhinja u dvorištu ima kućevne predmete: naćve za čuvanje brašna i mešenje hleba, čuturu za tucanje pšenice, kafe, soli, los-tučak, veći gvozdeni predmet za tucanje pšenice,kafe, soli, vršnjik (sač), tendžere- duboko zemljano posuđe, pinokode-hlebarnike, bućku za maslo i dr.
U velikom dvorištu Muzej kuće nalaze se stara drvena kapija, bunar, kaldrma, šimširi i vinova loza, kao i kapidžik, koji kuću povezuje sa kućom starog Pribojčića, vranjskog trgovca.
D.P.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.