„Ja bih voleo da je pritisak javnosti u vreme „afere Pahomije“ bio bar približno jednak ovom danas u slučaju Miroslava Aleksića, ali to se nije desilo, slučaj Pahomije je brzo prestao da bude interesantan“, rekao je novinar Vukašin Obradović za TV N1, osvrćući se na aferu silovanja glumica koja ovih daa trese Srbiju.
Podsetimo, novine „Vranjske“ pokrenule su „aferu Pahomije“ 2003- godine, o seksualnom zlostavljanju dečaka u eparhiji Vrnajskoj, ali je vladika Pahomije, glavnoosumnjičeni, kasnije osloboiđe na sudovima, u procesima koji su se viukli godinama, do zastarevanja.-
Na pitanje da uporedi ta dva slučaja, Obradović je rekao da ima sličnosti, ali i razlika.
– U Vranju imamo slučaj crkve, zatvorene sredine, u drugom imamo školu koju je Aleksić uredio tako da roditelji nemaju uvid. U jednom i u drugom se stvari dešavaju u dužem periodu, to traje godinama i izaziva ogromnu pažnju javnosti. Ali razlike su ogromne. Mi u ovom slučaju Aleksića, nakon prvih optužbi Milene Radulović, imamo određivanje pritvora, dok u slučaju vladike Pahomija se ništa nije dešavalo, iako je u tom trenutku slična situacija, imamo ispovest četiri dečaka koji optužuju vladiku, a ovde imamo ispovesti devojaka i žena koje su trpele sličnu torturu Aleksića – priča Obradović.
On je za N1 rekao da smatra da se u slučaju Pahomije radilo o sprezi crkve i države i dodaje da su iza vladike stale i crkva i država koja je, kako je naveo, izvršila pritisak na medije, policiju, tužilaštvo i sud.
– Ovde iza Aleksića niko ne stoji, neka moćna institucija koja bi ga štitila. On jeste, prema pisanju, bio okružen moćnim ljudima, ali očigledno da je Aleksić, kako stvari stoje, kolokvijalno ostao bez zaštite i prepušten je na milost i nemilost medijima. Otkrivaju se mnogi detalji koji su isti sa onim što se dešavalo deci u slučaju Pahomije. Pahomije nije čak ni priveden na saslušanje, nego je dobio poziv i tu vidimo dvostruke aršine. Dečaci žrtve pedofilije Pahomija su čak 11 puta saslušavani, to je nehuman postupak našeg pravnog sistema. Želim da se to ne ponovi u ovom slučaju, jer sva iskustva govore da svaki susret sa počiniocem za žrtvu predstavlja novo maltretiranje. Upozorio bih na to sve koji učestvuju u sistemu, naročito devojke da znaju, da je naš sistem takav da nije prilagođen žrtvama – dodaje Vukašin Obradović.
Na pitanje da li smo sazreli kao društvo i šta bi bilo da se danas dogodi „slučaj Pahomije“, Obradović kaže da je u odnosu na 2003. crkva bitno ojačala moć.
– Ne znam kako bi javnost reagovala, crkva je mnogo uticajnija i ukoliko bi se unutar crkve odlučilo da se zaštiti neko poput Pahomija, mislim da bi to bilo lakše sprovedeno nego 2003. –
smatra on.
NIV
Ovaj tekst je emitovan uz pomoć i podršku European Endowment for Democracy (EED). Donator ne snosi odgovornost za mišljenja i stavove iznete u ovom tekstu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.