,
Kancelariju za mlade, koja je partijski zloupotrebljena, treba osloboditi i otvoriti, organizovati seminare, edukacije i radionice, kako bi svi mladi bili informisani o problemu odliva mladih koji nije problem samo Vranja, potencira u razgovoru za InfoVranjske dr Miloš Nikolić, predsednik grupe građana «Vranje – Vranjancima» , docent na Visokoj školi za ekonomiju i preduzetništvo PEP u Beogradu.
Info Vranjske: Kako sprečiti katastrofalan odliv, pre svega, mladih ljudi iz Vranja?
Nikolić: Na lokalnom nivou treba učiniti sve da Vranje bude univerzitetski grad, jer i po Marksu, «čovek je slobodan onoliko koliko zna, pa je to jedan od glavnih ciljeva GG «Vranje – Vranjancima». Time bi se ne samo mladima u Pčinjskom okrugu, već i Jablaničkom i Kosovskopomoravskom, omogućilo sticanje znanja u skladu sa savremenim programima i potrebama privrede, kako bi mladi radili ono za šta su se školovali.
Vašu opciju čine uglavnom mladi, neukaljani politikom i željni promena, pa koliko je na to uticao aktuelni položaj mladih u Vranju?
– Položaj mladih u Vranju obeležen je floskulama da su mladi nezainteresovani, nesposobni, nezreli i nedorasli sadašnjim aktuelnim zbivanjima. To svakako ne stoji, jer mladi ne žele da budu posledica mera koje se za njih preduzimaju, već uzrok i pokretač promena u društvu. Konfučijeva misao «da u mladosti treba odseći štap na koji ćemo se osloniti i starosti, vodi nas da uzmemo aktivnu ulogu u političkom i javnom životu Vranja. Ne trebaju nam populistička obećanja za poboljšanje položaja mladih, već stvaranje realnih uslova i ambijenta u kojem bi bili iskorišćeni svi potencijali mladih ljudi.
Mladi Vranja često ističu problem monotonije u ovom gradu, zašto?
– Grad Bore Stankovića, Jovana Jankovića Lunge i drugih velikana je grad bez bioskopa, a rekonstrukcija Pozorišta traje skoro čitavu deceniju, grad sa parkom bez dečjih igrališta, bez sportsko -rekreativnih sadržaja, pored državnog Doma zdravlja otvara se privatni, nema zatvorenog bazena, pa izgleda kao da se delimo na moćne i «obične» građane, bez mogućnosti i jednakih šansi na svim poljima».
Šta menjati u Vranju u cilju stvaranja ambijenta povoljnog za investicije i nova radna mesta?
– U razvoju lokalne privrede na području Slobodne zone mesta treba naći i za domaće kompanije, kao važan uslov za razvoj malih i srednjih preduzeća. Tu bi se mali privrednici iz Vranja mogli vezati za velike ulagače. Treba razmišljati i o javno-privatnom partnerstvu u oblasti javnog prevoza i javnih komunalnih preduzeća, ali i o izgradnji industrijskih parkova. Formiranje socijalno-ekonomskog saveta je neophodno radi boljeg razumevanja između zaposlenih, poslodavaca i predstavnika lokalne samouprave.
Zašto je naziv vaše grupe građana «Vranje – Vranjancima», da li to možda znači da sada ovaj grad ne pripada Vranjancima?
– Vranje je pripadalo Vranjancima, a naša grupa se zalaže da opet pripadne Vranjancima! Tu mislimo na sve one koji svojim radom, zalaganjem i inicijativama na više polja razvijaju i unapređuju Vranje u privrednom, kulturnom i socijalnom smislu. Svaka gradska vlast se mora boriti za Vranje kao za svoju porodicu, odgovorno, marljivo, pošteno, zato «Vranje – Vranjancima» treba da bude personifikacija odgovornosti svakog od nas prema svom gradu i lokalnoj zajednici.
Kako vidite vašu poziciju između aktuelne vlasti u Vranju i lokalne opozicije?
– Mi smo građanska opcija, ravnodušna prema svim političkim partijama kojima upravljaju moćnici iz Beograda, za koje smo samo glasačka mašina. Mi na to kažemo NE – STOP, jer Vranju trebaju Vranjanci da njime upravljaju»!
Hoćete li samostalno na izbore za Skupštinu Grada Vranja?
– Moguća je i solucija samostalnog izlaska na izbore, ali i u koaliciji, a cilj je dvocifreni rezultat. Naši organi će doneti odluku o tome.
Jeste li u pregovorima sa drugim političkim opcijama u Vranju o koalicionom udruživanju za lokalne izbore?
– Pregovori se vode sa nekoliko političkih stranaka, udruženja, srodnih grupacija, što ćemo pravovremeno saopštiti javnosti.
S. Kostić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.