,
,
Prema podacima Osnovnog suda u Vranju, od početka 2016. godine do danas taj sud doneo je naredbe za mere nadzora nad 631 Vranjancem.
U 2016. godini bilo je 479 slučajeva, a od početka ove još 152 slučaja.
U te mere spadaju snimanje i tajni nadzor komunikacija, pretres stana i prostorija i druge mere iz ove oblasti, potvrdila je za Info Vranjske portparolka i sudija Osnovnog suda Aleksandra Tošić-Arsić.
Mere nadzora najčešće su određivane zbog postojanja sumnje da su određena lica počinila sledeća krivična dela: krađa, teška krađa, ugrožavanje sigurnosti, nedozvoljena trgovina, nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija, te nedozvoljen prelaz državne granice i krijumčarenje ljudi.
„Osnovni sud u Vranju nije odbacio nijedan obrazloženi predlog tužilaštva za tajni nadzor komunikacija.
Naš sud ne poseduje informacije da li je bilo slučajeva zloupotrebe zakonskih propisa o tajnom nadzoru komunikacija od strane bezbednosnih službi“, naglasila je Tošić-Arsić u izjavi za Info Vranjske.
Dok je Osnovni sud pružio ove, najosnovnije podatke o tajnom nadzoru komunikacija i sličnim merama nadzora osumnjičenih za izvršenje krivičnih dela, Viši sud u Vranju, nadležan za izdavanje naredbe o ozbiljnijim i težim krivičnim delima, uskratio je ove informacije našem portalu, uz obrazloženjeda je članom 9, stav 1, tačka 2 Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja „predviđeno da organ vlasti neće tražiocu omogućiti ostvarivanje tog prava ako bi se time „ugrozilo, omelo ili otežalo sprečavanje ili otkrivanje krivičnog dela“.
„Takođe i ukoliko bi se ugrozilo, omelo ili otežalo vođenje pretkrivičnog ili sudskog postupka, izvršenje presude ili sprovođenje kazne, fer postupanje ili pravično suđenje“.
Info Vranjske nisu ni tražile podatke o konkretnim slučajevima i konkretnim osobama, pa samim tim ni ne postoji mogućnost da bi bilo koga na taj način potencijalno ugrozile ili omele.
Tražene su, kao što je to ustupio Osnovni sud, samo informacije o broju slučajeva tajnog nadzora u određenom periodu i vrsti krivičnih dela za koja su osumnjičene osobe bile pod tajnim nadzorom.
Kao i informacije o broju predloga tužilaštava za tajnim nadzorom, broju odbačaja takvih predloga, te eventualnom broju slučajeva zloupotreba od strane bezbednosnih službi ukoliko je sud dobijao izveštaje tih službi o sprovedenom nadzoru.
Zbog uskraćivanja ovih podataka, nemoguće je bilo utvrditi ukupan broj Vranjanaca koji su bili „na merama“, ali se prema nezvaničnim procenama iz pravosudnih krugova može pretpostaviti da bi broj takvih slučajeva mogao biti veći i do 70 odsto.
D.D.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.