Na listi od 1. septembra, u bazi podataka Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ukupan broj radnika koji predstavljaju tehnološki višak u vranjskim i seoskim školama je 67.
Dušan Mladenović, predsednik Okružnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika u Vranju, kaže da je „iz godine u godinu stanje alarmantnije i najviše je tehnoloških viškova na jugu zbog demografije i iseljavanja stanovništva“.
„Tu su još i nerazumna uputstva Ministarstva o formiranju odeljenja, gde se na jednoj strani gase odeljenja zbog malog broja učenika, a sa druge strane imamo previše učenika u jednom odeljenju.
U Tehničkoj školi, na primer, ima odeljenja sa 35 pa i 38 učenika“, rekao je Mladenović za štampano izdanje Vranjskih.
Kada bi se, prema njegovim rečima, na pravilan način sprovodilo Uputstvo o formiranju odeljenja, sigurno bi se rešio određeni broj viška među prosvetarima.
„A, šta će biti sa ljudima koji ostanu nezbrinuti?
Iskreno, mislim da tačno ne zna ni ministar Šarčević. Najave su da potpuno tehnološkim viškovima, sa 100 posto, budu isplaćene otremnine i budu kao tehnološki viškovi otpušteni, što se sigurno neće desiti u naredna dva, tri meseca.
Ostali koji su delimično tehnološki višak i ostanu nezbinuti za deo norme, primaće platu za onoliki procenat za koji (nastave da) rade“, pojašnjava Mladenović.
Otpušteni radnici na sudu dobijaju sporove protiv OŠ Predrag Devedžić
Kompletan tekst možete pročitati u štampanom izdanju Vranjskih.
J.R.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.