Medijsko sklonište: Tribina o dostupnosti informacija od javnog značaja



Imamo Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, valja ga primeniti i poštovati, jedinstven je zaključak učesnika tribine sa ciljem promocije ovog zakona, koju je u Medijskom skloništu u Vranju organizovalo UG «SPA» iz Vranjske Banje, a što je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

Novinar Radoman Irić, moderator ove tribine, konstatovao je na početku «da osim predstavnika lokalne samouprave, javnih preduzeća i ustanova i velikih državnih preduzeća, u Medijskom skloništu nema ni struje»!?



– Avgusta ove godine je podnet zahtev za priključenje na električnu mrežu, ali nema odgovora od Elektrodistribucije do danas. Na žalost, nema ni onih koji troše novac građana da razgovaramo o institucijama koje su nam došle sa «trulog» Zapada, Zakonu o informacijama od javnog značaja koji je usvojen i počela je njegova primena posle 2.000. godine u Srbiji, a u Švedskoj je usvojen krajem 19. veka. Hvala predstavnicima lokalnog pravosuđa i policije koji su se, kao i Vojska Srbije, potpuno otvorili prema medijima i javnosti – rekao je Irić.

Portparol Višeg javnog tužilaštva u Vranju Leposava Jovčić, zadužena u ovoj instituciji za informacije od javnog značaja, poručila je «da građani shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja imaju pravo na sve informacije koje se tiču javnih ličnosti, osim onih za koje zakon propisuje da ne smeju da ugroze pravo na privatnost i poštuju zaštitu ličnih podataka».

– Problem se javlja kada građani ili neke nevladine organizacije imaju ogromne zahteve koji fizički ne mogu da se ispune, ali svejedno, zakon ostavlja gotovo neograničen prostor za dostupnost ovih informacija – istakla je Leposava Jovčić.

Srđan Antić iz Policijske uprave Gnjilane sa sedištem u Vranju upozorio je «na koliziju Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja sa zaštitom privatnosti»!

– Lice iz Beograda zatražilo je podatke o zločinima na Kosovu i Metohiji iako je slučaj u predkrivičnom postupku, a kada na takve zahteve ne odgovorimo ili zakasnimo sa odgovorom, protiv nas se podnose prekršajne prijave – napomenuo je Antić.

Dejan Manić, predsednik GrO Jedinstvene Srbije i odbornik u Skupštini Grada «priznao» je da je «podložan Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja»!

– Lično ne vidim razlog zašto direktori JP i JU ne bi odgovorili na pitanja novinara, možda zbog sklonosti nekih ljudi iz medija da malo raspale svoju maštu i pogrešno prikažu ono što su dobili kao odgovor – smatra Manić.

Port parol Osnovnog javnog tužilaštva u Vranju Miodrag Stojanović apelovao je na novinare «da se obrate ovoj instituciji, ali sa bližim podacima, kao što je vreme procesuiranja», dok je advokat Igor Zlatković ukazao na nedostatak javnih rasprava i da postojeći zakon valja popraviti»!

Mihajlo Stojković iz Tima za integracije i razvoj upoznao je predstavnike pravosuđa i policije «da brzina rada novinara često dovodi u pitanje čekanje na odgovor», a sa tim se složila i dopisnica Južnih vesti iz Vranja.

S. Kostić

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar