, ,
Multietnične opštine na jugu Srbije poput Surdulica u svojim ustanovama kulture izuzetno vode računa o negovanju kulturnih dobara nacionalnih manjina.
Biblioteka „Radoje Domanović“ je jedna od ustanova koja se trudi da svojim čitaocima bugarske nacionalne manjine ponudi pisan reč na maternjem jeziku.
U svom fondu ova Biblioteka ima preko 6000 knjiga na bugarskom jeziku.
Vesna Georgieva, direktorka ove ustanove kulture pojašnjava kako su ponosni na činjenicu da i pripadnicima nacionalne manjine mogu otvoriti svoja vrata i ponuditi sadržaj na maternjem jeziku, jer je je multietničnost kulturno dobro koje treba negovati.
– Fond je smešten u isturenim odeljenjima biblioteke u selima Klisura i Božica. Najstarija knjiga na bugarskom jeziku koja je pravo blago je dvojezično izdanja Novog Zaveta iz 1867. godine na crkveno -slovenskom i staro bugarskom jeziku. Ova knjiga je digitalizovana i digitalna verzija nalazi se na sajtu digitalne biblioteke Digital u kolekciji stare i retke knjige – pojašnjava Georgieva.
Kako bi knjige koje poseduje Biblioteka na bugarskom jeziku bile dostupnije i onima koji ne mogu fizički da ih preuzmu u biblioteci radi se elektronski katalog.
– Ove godine završavamo unos knjiga na bugarskom jeziku u elektronski katalog te će naslovi koje posedujemo biti dostupni preko takozvane KOBIS + platforme za pretraživanje – pojašnjava direktorka surduličke biblioteke.
Čitaoci knjiga bugarskom jeziku, obzirom da su isturena odeljenja blizu škola, najčešće su najmlađi koji pozajmljuju dečije knjige.
Da biblioteka ne radi samo na pukom prikupljanju i čuvanju knjiga na bugarskom jeziku, svedoči i činjenica da se bugarskim piscima daje prostora da promovišu svoje stvaralaštvo i direktno kontaktiraju sa čitaocima.
– U septembru ove godine organizovali smo pesnički susret u našim isturenim odeljenjima sa pesnikinjom iz Bugarske Petjom Aleksandrovom. Pesnički susret organizovan je u okviru projekta koji sufinansira Ministarstvo kulture pod nazivom,,Kutak za pesnički trenutak“ – podseća Vesna Georgijev.
Prvi i jedini podatak o postajanju biblioteke na teritoriji Opštine Surdulica datira iz 1924. godine.
U periodu posle drugog svetskog rata biblioteka je postojala kao sastavni deo Ustanove kulture.
Tek 2000. godine, Odlukom o osnivanju koju donosi Skupština Oštine Surdulica, ova opština dobija Biblioteku “Radoje Domanović”.
Danas je biblioteka smeštena u savremenoj, namenski zidanoj i moderno opremlјenoj zgradi koja je otvorena za korisnike 4. septembra 1987. godine i u tom periodu radi u sklopu Ustanove kulture “Radoje Domanović”.
NIV
Ovaj tekst urađen je uz pomoć Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Vlade Srbije. Tekst izražava samo stavove redakcije infovranjske.rs i Ministarstvo na snosi odgovornost za stavove iznete na portalu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.