,
,
Bosilegrad, mala pogranična opština na jugu Srbije domaćin je jedinstvenog folklornog festivala koji je za 11 godina okupio preko 7.500 hiljada učesnika.
Festival koji je počeo skromno, upisan je na mapi važnih međunarodnih okupljanja folkloraša koji čuvaju tradiciju i kulturu zemalja iz kojih dolaze.
Ovaj festival ugostio je učesnike iz Bugarske, Francuske, Grčke, Turske, Rusije, Ukrajine, Rumunije,Crne gore, Republike Srpske, Bosne i Hercegovine, iz centralne Srbije, Vojvodine i Kosova i Metohije.
Ljuben Gligorov, idejni tvorac, osnivač i organizator festivala pojašnjava kako je došao na ideju da ova opština postane domaćin jednog ovako značajnog festivala.
– Radim u Centru za kulturu u Bosilegradu i zadužen sam za organizaciju aktivnosti. U okviru našeg centra funkcioniše i folklorno udruženje, gostovali smo u zemlji i inostranstvu i tako sam ja uslovno rečeno prikupio znanja i stekao kontakte koji su mi pomogli u tom organizacionom smislu – kaže Gligorov.
On iznosi zanimljivu tezu, da je tada razmišljao, ako ostali građani voze mercedese, zašto Bosilegrađani da voze fiću?
– I tako smo počeli. Predložio sam najpre direktoru ustanove u kojoj radim, zatim i predsedniku opštine Vladimiru Zaharijevu da bi mogli da krenemo sa organizacijom festivala. Podrška nije izostala. Centar producira festival koji je najveći uspeh postigao upravo od kada njime rukovodi Voislav Božilov – kaže Ljuben Gligorov.
U početku je to bio skroman broj društava, ali kako je vreme prolazilo povećan je broj učesnika. U jednom momentu je predsednik opštine Vladimir Zaharijev, predložio da prvobitni trodnevni festival traje sedam dana, zatim je trajao i deset.
U početku je to bilo skromno, ali kako je rastao festival rasle su i tehničke mogućnosti, poboljšana je scenografija i povećavao se broj učesnika.
– Festival je revijalnog karaktera, ali ga prate i druge aktivnosti, kao što je defile učesnika zatim koncerti koji se uslovno rečeno prekidaju kako bi se dogodilo nadigravanje u jednoj igri, čuvenoj „bugarčici“ ili „rečenici“ kako se zove u Bugarskoj. Bira se najlepša nošnja, ali i najlepši momak i devojka među učesnicima. Od 2016. godine u okviru festivala organizuje se igranje najdužeg kola ulicama Bosilegrada, te u jednom momentu igraju oko 1000 igrača i to duže od 15 minuta – kaže organizator festivala.
Održavanje festivala na žalost prate drugi problemi u smislu da opština ne raspolaže dovoljnim smeštajnim kapacitetima, adekvatnim restoranima i sličnim sadržajima, ali to nikako ne umanjuje činjenicu da u danima održavanja ovog slobodno možemo reći svetskog festivala Bosilegradsko krajište bukvalno neprestano peva i igra.
Sreću se različite kulture, stiču prijateljstva, dogovaraju nastupi i rađaju se ljubavi.
Ljuben Gligorov podseća da je pre nekoliko godina ovaj događaj svih sedam dana prenosilila lokalna TV stanice direktno, a jedne godine uradili su striming tako da je festival mogao da se prati u celom svetu.
Festival pomaže Ministarstvo kulture, opština Bosilegrad koja je najveći finansijer, a sam predsednik opštine Bosilegrad pokrovitelj festivala, Nacionalni savet Bugara, u jednom periodu pomagao je i EU Progres, brojni sponzori, preduzeća i pojedinci daju svoj doprinos da festival živi i traje.
NIV
Ovaj tekst urađen je uz pomoć Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Vlade Srbije. Tekst izražava samo stavove redakcije infovranjske.rs i Ministarstvo na snosi odgovornost za stavove iznete na portalu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.