Epidemiološka situacija u Vladičinom Hanu, «složena, ali ne i alarmantna», neuporedivo je povoljnija u odnosu na Vranje po svim parametrima vezanim za COVID19, tvrdi izvor iz Zavoda za javno zdravlje u Vranju.
– U Vranju ispred ATD, odnosno, kovid ambulante, čeka u proseku od 250 do 300 ljudi, dok u Hanu u kovid ambulanti dnevno se pregleda od 20 do 40 lica! To je ogromna razlika, čaki u srazmeri sa brojem stanovnika, ako znamo da Vranje ima četiri puta više žitelja od Hana, ali je broj onih koji čekaju na pregled desetostruko veći u centru Pčinjskog okruga – navodi sagovornik InfoVranjskih.
Po ovom izvoru, «Han je u odnosu na Vranje u prednosti i po broju obolelih i preminulih u epidemiji COVID-a 19».
– U Vranju je ukupno obolelo blizu 600 osoba, a u Hanu 32 lica, broj preminulih je neuporediv, 18 u Vranju a dvoje u Hanu!! Tu poređenja nema, a zašto je to tako, teško mi je da objasnim – neodređen je sagovornik InfoVranjskih.
Izvor InfoVranjskih na kraju potencira «da je procenat pozitivnih na COVID 19 u Vranju i Hanu takođe neuporediv».
– U Vranju je procenat pozitivnih na koronu išao i do 40 odsto u odnosu na broj testiranja, u Hanu, međutim, je višestruko manji! A među onima koji se jave lekaru u Hanu sa sumnjom na virus koronu, tek nekoliko ispunjava kriterijume «slučaja», dok su ostali sa bakterijskim infekcijama, prehladama, klasičnim gripom i alergijama – objašnjava sagovornik InfoVranjskih.
Zato nije nikako slučajno da je ocena epidemiološke situacije u Vladičinom Hanu «složena, ali ne i alarmantna», dok je u Vranju «nesigurna i nepovoljna».
Vladičin Han je uz Vranje i Bujanovac jedna od tri lokalne samouprave na jugu Srbije u kojima je zavedena vanredna situacija.
S. Kostić
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.