U Vranju gotovo da nema ulice koja je bliže centru grada, a u kojoj se ne gradi manja ili veća stambena zgrada.
Po nekom pravilu, u pitanju su uglavnom zgrade do tri ili četiri sprata, sa nekoliko lokala u prizemlju.
Mnogi Vranjanci se pitaju, baš na pravi vranjski način, po kome je uvek važnije brinuti tuđu brigu, ko li to kupuje, i još važnije, ko li to gradi stanove upo Vranju?
Što je najinteresantnije, interesovanje je i dalje ogromno, i stanovi se prodaju još nezavršeni čim, kako investitori kažu, „stave tablu“.
– Stanove kupuje onaj koji za to ima pare – kroz smeh kaže naš sagovornik, inače arhitekta – Veliki broj mladih porodica želi da živi odvojeno od starijih, ima dosta povratnika iz inostranstva koji žele da obezbede porodicu, a iskreno, ima i dosta političara, funkcionera i privatnika.
Njegov kolega, građevinski inženjer, je nešto direktniji.
– Šta je to toliko čudno, sve su to stanovi koji novi novcati staju oko 730 evra po kvadratu, znači do 40.000 evra za pristojan stan od 50 kvadrata. Pa pogledaj koliko ima automobila skupljih od toga – kaže naš sagovornik.
Prema njegovom iskustvu, u zadnje dve godine, polovina kupaca su iz Bujanovca, nešto manje iz Preševa, ali je mnogo ljudi i iz Surdulice, Trgovišta i samog Vranja.
Kao zainat čistokrvnim Srbima, ovde još nije zabeležen slučaj da Albanci kupuju stanove po Vranju, jer ovo za njih, uprkos uvraženom mišljenju, ni na koji način nije povoljna destinacija.
Ovakva, praktično novogradnja, postala je i veoma unosan biznis, pa ne čudi da mnogi vranjski privatnici, kao i nekoliko političara, lekara i čak dvoje sportskih radnika, uveliko zidaju sopstvene zgrade.
A kako i ne bi, kada „proizvodnja“ jednog kvadrata košta manje od 350 era, a prodaje se po duplo višoj ceni?
NIV
Ovaj tekst je emitovan uz pomoć i podršku European Endowment for Democracy (EED). Donator ne snosi odgovornost za mišljenja i stavove iznete u ovom tekstu.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.