piše: Jelena Ranđelović, Biblioteka Bora Stanković
Dragoslav Mihailović (1930), srpski pisac, dobitnik je brojnih književnih nagrada i priznanja i redovni član SANU.
Kao devetnaestogodišnjak bio je uhapšen iz „političkih razloga“. Od 1950. do 1952. godine, boravio je po zatvorima u Ćupriji, Kragujevcu i Beogradu i u logoru na Golom otoku. Rehabilitovan je 2006. godine.
Njegov književni opus, prevođen na više evropskih jezika, obuhvata romane, pripovetke i drame. Živi u Beogradu.
Roman „Čizmaši“, u izdanju „Lagune“, spolja gledano, je roman o vojsci. Glavni junak i narator, Žika Kurjak, niži je oficir stare jugoslovenske vojske, koji uverljivo i dijalekatski obojeno, pripoveda svoje tragikomične životne i sudbinske lomove.
Žika Kurjak, u bolnici na Bežanijskoj kosi, govori o svom životu koji je satkan od patnji i nesporazuma. Ne štedeći sebe i ne opravdavajući svoje postupke, dobro zapaža da kazne koje ga stižu nadmašuju njegove krivice.
Sećajući se svojih avantura, i pripovedajući o njima sa dna života, naš glavni junak bolno otrežnjujuće uviđa da „grđi od čoveka je, opet, jedino čovek“.
Ovaj roman, konstruisan je kao uzbudljiva i potresna priča o tragici jedne sudbine i, posredno, propasti jedne države u burnom istorijskom vremenu između dva svetska rata.
Ipak, pored tragičnih, naglašeno su prisutni i humor i komični elementi, koji će i najinenzivnije vezati pažnju čitalaca.
„Dokumenti su u ovom romanu vešto i razložno pomešani s narativnim štivom. Čitajući ih, uviđamo kopču s današnjim vremenom, vidimo koliko se sudbina srpskog naroda naprestano ponavlja“. Srba Ignjatović
„Čizmaši“ su nagrađeni NIN-ovom nagradom za najbolji roman objavljen u 1983. godini. U anketi Narodne biblioteke Srbije, najčitanija knjiga u 1984. godini upravo je ovaj roman, koji nikoga neće ostaviti ravnodušnim.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.