piše: Jelena Ranđelović, Biblioteka Bora Stanković
Gordana Ćirjanić (1957), srpska književnica, pesnikinja i prevodilac, rođena je u Beogradu. Dobitnica je brojnih nagrada iz oblasti književnosti: za romane „Pretposlednje putovanje“ i „Poljubac“, dobila je nagradu Žensko pero 2000. i 2007. godine, a za roman „Ono što oduvek želiš“, NIN-ovu nagradu 2010. godine.
Prevodila je sa španskog i engleskog dela Luisa Sernude, Huana Oktavija Prensa, Huana Rulfa i Oskara Vajlda. Član je srpskog PEN centra.
Roman „Poljubac“, u izdanju „Narodne knjige“, tragična je i autentična priča o ljubavnom životu jednog invalida.
Pored svih pohvala, kritičari se slažu da je roman mogao imati i inventivniji naslov.
To je priča o ljubavi i strastima, moći i nemoći, fizičkom i psihičkom, duhu i telu.
Ozbiljno dotiče psihologiju i zadire u unutrašnjost gotovo svih junaka, dajući nam na uvid njihove otvorene duše, pogotovo najdublje i nagomilane porive glavnog junaka, čiji je odnos prema ženama, zbog nevolje koju je doživeo u desetoj godini, najsloženiji.
Glavni junak romana je šezdesetogodišnjak Luka. On živi u Kotoru sa bratom Jašom i Jašinom ženom Bulkom. Roman počinje zagonetnim Lukinim nestankom nakon čega Bulka pokušava da mu uđe u trag.
Gordana Ćirjanić oprezno prilazi njegovom karakteru, pokušavajući da rasvetli problem invaliditeta iz svakog ugla, pre nego što stvori upečatljivog junaka. A on, iako sa fizičkim nedostatkom, baca u senku sve ostale. Duhovno jak, obrazovan i inteligentan, on je i pametniji i brži i moćniji od drugih, pa se možemo zapitati da li duhovni nedostatak, mnogo opasniji od onog fizičkog, zapravo imaju oni koji se o Luki brinu.
„Poljubac“ se razvija u dve paralelne pripovedačke ravni koje čine svaku od osamnaest glava romana. Na prvom planu, Luka nam pripoveda o svojim osećanjima, ređa svoja sećanja, priča svoju biografiju, što sve kulminira i dovodi do drugog toka romana, koji sada pripoveda Bulka, lutajući po Kotoru, u nameri da pronađe glavnog junaka.
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.