KNjIGA ZA DANAS: Na putu, Džek Keruak



piše: Jelena Ranđelović, Biblioteka Bora Stanković

Džek Keruak (1922-1969), bio je američki književnik koji je pisao romane, poeziju, eseje i manifeste. Njegovo stvaralaštvo našlo je svoje mesto između kasnog modernizma i ranog postmodernizma.



Keruakovi radovi, koji su velikim delom autobiografski, odražavaju želju za oslobođenjem od društvenih konvencija i traženje novog smisla postojanja. Pisao ih je različitim stilovima želeći da što vernije predstavi srž predmeta o kojima je pripovedao. Izvršio je snažan uticaj na kontrakulturu i hipi pokret, kao i na muzičare poput Boba Dilana, Džima Morisona i Džona Lenona.

Roman „Na putu“, u izdanju „Geopoetike“, postao je kultni roman mladalačke pobune i Keruakovo najpoznatije delo, jer njegova ostala ostvarenja nisu naišla na širu popularnost ni kod čitalaca ni kod kritičara.

Sal i Din putuju Severnom Amerikom, odbacujući društvene vrednosti kasnih 40-ih i u putovanju, džezu, poeziji, seksu i drogama traže smisao i autentično iskustvo.

Radnja se zasniva na stvarnom putovanju Džeka Keruaka i Nila Kasidija, dvojici prijatelja čija su četiri putovanja preko celog kontinenta, u stvari, pohod. Iako jure s jedne strane zemlje na drugu pod tanušnim izgovorom, pronalazeći usput provod, njihovo pravo putovanje je unutrašnje. Opravdanje za to što prekoračuju većinu granica, zakonskih i moralnih, može se dati jedino zbog nade da će sa druge strane pronaći veru.

Roman Džeka Keruaka o slobodi i žudnji definisao je bit generaciju i postao nadahnuće za sve sledeće naraštaje od trenutka kada je prvi put objavljen pre više od pola veka.

Bit generacija obuhvatala je one koji su pokušavali da žive izvan sistema. Uglavnom je to bila kultura belaca srednje klase koji su protestvovali protiv neukusa i konformizma američkog života. Boemija i buntovništvo ogledali su se u istraživanju droga, crne kulture, džeza i imidža autsajdera.

„Na putu“ je do srži američka vizija slobode i nade – neodoljiva i puna života i čuda.

Na pitanje, zašto je ovaj roman najkultniji roman druge polovine 20. veka u SAD, Vladislav Bajac daje uverljivi odgovor: „Pa, zato što je roman „Na putu“ ne samo najautentičnija slika zemlje po imenu Sjedinjene Američke Države, već zato što je ovaj roman sama ta zemlja.“

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar