KNjIGA ZA DANAS: Muzej nevinosti, Orhan Pamuk



PIŠE: Jelena Ranđelović, Biblioteka Bora Stanković

Orhan Pamuk (1952), jedan je od najpoznatijih turskih pisaca čije su knjige prevedene na više od 40 svetskih jezika i prodate u tiražu od više miliona primeraka.



Pamuk je zbog svoje izjave, da je nad Jermenima u Turskoj izvršen progon i da se scenario ponavlja i sa Kurdima, došao u sukob sa turskom državom. Protiv njega je podignuta optužnica ali je sudski proces, pod pritiskom javnosti, okončan oslobađujućom presudom.

Njegova sporna izjava glasi: „U ovoj zemlji pobijeno je 30.000 Kurda i 1.000.000 Jermena, a niko se, osim mene, ne usuđuje da o tome govori.“

Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja.

Godine 2006. dodeljena mu je Nobelova nagrada za književnost.

„Muzej nevinosti“, u izdanju „Geopoetike“, Orhanovo je najobimnije delo. Više od sto pedest likova u osamdeset tri poglavlja, gradi svet Istambula u vremenu od 1975. godine do današnjih dana.

Ovaj roman je, pre svega, knjiga o vezama među ljudima, fetišima, opsesijama, emotivnoj zavisnosti, sakupljanju stvari i uspomena, sećanju i čežnji. Ipak, jedna se tema izdvaja, po čemu je ovaj roman Orhana Pamuka drugačiji od ostalih, a to je ljubav.

Glavni lik, Kemal, pripadnik visokog društva, zaljubljen je u Fusun, mladu devojku iz drugog društvenog miljea. U tragičnom nizu događaja on, opsesivno, sakuplja svaki predmet koji ona dotakne.

Iz nesvakidašnje opsesije glavnog junaka ovog romana rodila se ideja Orhana Pamuka da u realnom vremenu i prostoru izgradi pravi Muzej.

Otvaranjem ovog muzeja ostvarena je Pamukova želja da izloži sve stvari i stvarčice koje imaju veze sa glavnom junakinjom njegovog „do sada, najnežnijeg dela, koje iskazuje najviše pažnje i poštovanja prema ljudima“, kako ga sam ocenjuje.

Ideju o muzeju razvijao je uporedo sa pisanjem. Da bi je ostvario, kupio je i renovirao kuću, smestivši u nju radnju romana, a kasnije i muzej.

U ovom vremenu brze komunikacije pravo je osveženje čitati jedan ovakav roman, gde je Istambul, kao i uvek kad je Pamuk u pitanju, nezaobilazna pozornica ove prelepe priče.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar