PIŠE: Jelena Ranđelović, Biblioteka Bora Stanković
Herman Hese (1877-1962), bio je nemački pisac, pesnik i slikar.
Važi za jednog od najpoznatijih nemačkih autora u svetu, uprkos činjenici da je u svojoj domovini davno bio otpisan.
Njegova dela bazirana su na ličnim iskustvima, to su samoanalitičke poetske ispovesti. Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost.
„Igra staklenih perli“, u izdanju „Narodne knjige“, je najaktuelnije i najdruštvenije Heseovo delo. Roman je nastajao duže od deset godina.
To je priča o smislu života, (ili traženju smisla), smeštena u 22. vek, u nepostojeću zemlju. U njoj, Hese kritikuje savremeni svet, „feljtonističku civilizaciju“, kojoj suprotstavlja svet duha i kulture. Bila je omiljena u razorenoj Nemačkoj, posle Drugog svetskog rata.
U zemlji Kastaliji, gde su smešteni elitni univerziteti, podučava se igra staklenih perli. Igra je opisana metaforički kao univerzalni jezik i metod koji spaja nauku i umetnost, odnosno, celokupno ljudsko stvaralaštvo u jedan jedinstveni oblik.
U igri, posebno mesto zauzima muzika. Njeni igrači žive asketski i u zajednici strogo hijerarhijski određenoj.
Sam zaplet je oblikovan u formi obrazovnog romana, tokom kojeg čitalac prati odrastanje i intelektualno sazrevanje Johana Knehta, koji vremenom postaje legendarni Majstor igre.
„Svako od nas je samo čovek, samo pokušaj, samo neko na proputovanju. Ali, treba da putuje onamo gde je savršenstvo, treba da teži ka središtu, a ne ka periferiji.“
Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.