KNjIGA ZA DANAS: Arzamas, Ivana Dimić



PIŠE: Jelena Ranđelović, Biblioteka „Bora Stanković“

Ivana Dimić (1957), srpska književnica i diplomirani dramaturg, autor brojnih kratkih priča, drama i TV scenarija, dobitnica je NIN-ove nagrade za 2016. godinu.



Ona je tek peta žena koja se ovenčala ovim priznanjem.

Autorka je izjavila da je reč o krajnje ličnoj priči.

„Devet godina sam čuvala bolesnu majku i sedam godina od tih devet pisala knjigu“, objasnila je, dodavši da je pisanje na nju imalo terapeutsko dejstvo.

„Zato i jeste pisac, da se spasavate od svih arzamaskih i drugih užasa. Tako što ćete pisati, lepo ćete se i utešiti.“

Neobični naziv romana „Arzamas“, potiče zapravo od naziva grada u Rusiji koji je Staljin napravio za naučnike, za konstrukciju atomske bombe, ekvivalent američkom Los Alamasu.

Roman „Arzamas“, u izdanju „Lagune“, tematizuje jednu od osnovnih relacija – odnos majke i ćerke, koji je u našoj literaturi retko obrađivan.

Ćerka neguje dementnu majku koja umire, a predah od zamorne svakodnevice traži u autorskim projektima i književnosti.

Majka, sve manje shvatajući svet u kome se nalazi, detinjasto odbija da pije lekove iako ima gomilu zdravstvenih problema.

Kroz mozaik svakodnevnih događaja, povremeno dolazi do zamene uloga, majka postaje ćerka , a ćerka – majka. Život prolazi brzo. Na kraju tog životnog puta nam je potrebno smirenje, jer u tom času ostavljamo iza sebe sve, sem ljubavi, koju odnosimo u svom srcu.

„Arzamas“ je kratka i jednostavna priča, duhovita i potresna, vrlo originalno napisana.

Pripovedanje teče smenom dijaloških, dramskih i prozno-esejističkih pasaža.

„Ako se dijaloška forma tiče horizontale, nekog banalnog življenja, a vertikala neke metafizike, razmatranja o samoći, o smrti, o ljubavi i bolesti, onda imate od početka do kraja razapinjanje junakinje na krst od te horizontale i vertikale“, objasnila je književnica.

Iz jedne, sasvim intimne, gotovo kamerne perspektive, otvara se univerzalni pripovedni plan bez koga nema dobrog romana, ni vredne umetnosti. Ispripovedan svedenim, dramski ekonomičnim načinom, u stalnoj smeni komično-apsurdnog i setnog tona, te stoga žanrovski neuhvatljiv, roman „Arzamas“, Ivane Dimić, postepeno prerasta u proznu fugu o ljubavi i smrti, u kojoj je ljubav, uprkos smrti, ona sila koja iskupljuje i osmišljava sam život, stoji u obrazloženju žirija.

Pratite InfoVranjske.rs i na Facebook stranici portala.



  • Ostavi komentar